+420 774 775 777
Košík je prázdný
Alpík.cz / Magazín / Imunita nejen u dětí: Vyvážený jídelníček nebo doplňky stravy?

Imunita nejen u dětí: Vyvážený jídelníček nebo doplňky stravy?

22.09.2023
M H

S nástupem dětí do škol a školek stojí mnoho rodičů před velkou výzvou – jak posílit imunitu dětí, aby zvládly školní rok v pohodě a bez opakovaných infekcí? Někdo nedá dopustit na zdravou stravu bohatou na ovoce a zeleninu, jiní v chladných měsících doplňují jídelníček o suplementy – vitamíny, minerály a probiotika. Přečtěte si, kdy se vyplatí sáhnout po doplňcích stravy, které vitamíny jsou důležité pro chladné zimní období a jak vybírat z nepřeberného množství druhů a značek.

Zdravý jídelníček vs doplňky stravy

Základem zdraví a silné imunity je zdravý a vyvážený jídelníček bohatý na přírodní zdroje vitamínů a minerálů, bílkovin a zdravých tuků. Výhodou přírodních zdrojů vitamínů a minerálů je jejich synergické působení, které podporuje přirozené vstřebávání živin. Přesto mohou nastat situace, kdy vyvážený jídelníček nestačí a je dobré zvážit zařazení doplňků stravy. Prvním signálem, který prozradí, že vaše ratolesti trápí nedostatek některých vitamínů a minerálů, může být oslabená imunita a častá nemocnost.

Některé rodiče může trápit také stravování jejich dětí. Ruku na srdce, kolik porcí ovoce a zeleniny sní vaše ratolesti? Obzvlášť při stravování ve škole a školce nemusí být přísun čerstvého ovoce a zeleniny dostačující. Jako rodiče bohužel složení jídelníčku vašich dětí ve školních zařízeních příliš neovlivníte. Někteří malí gurmáni navíc vytrvale odmítají určité potraviny, jako je ovoce, zelenina, luštěniny nebo třeba maso. V tomto případě je potřeba se zamyslet, jestli dítě přijímá všechny důležité živiny.

Roste také počet dětí, které trápí potravinové alergie – nejčastěji to jsou alergie na bílkovinu kravského mléka, vejce, ořechy, ryby, ale i některé druhy masa, ovoce či zeleniny. Alergie bohužel může vzniknout na cokoliv, a proto může být jídelníček některých dětí výrazně omezený. I v tomto případě je dobré sáhnout po kvalitních doplňcích stravy, které chybějící vitamíny a minerály doplní.

Běžná strava nemusí pokrýt nároky dětí, které aktivně sportují. Při větší fyzické zátěži stoupají nároky organismu na přísun vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné pro správné fungování všech pochodů v těle i regeneraci organismu.

Kdy uvažovat o suplementaci vitamínů a minerálů?

Probíhající onemocnění a rekonvalescence: zvýšená potřeba všech vitamínů a minerálů, zejména vitamín C a zinek
Sport a fyzická zátěž: vitamíny skupiny B, vitamín C
Veganská či vegetariánská strava: vitamín B12, zinek, železo
Období s nižší mírou slunečního svitu (podzim, zima, jaro): vitamín D

Jak vybrat vhodné doplňky stravy?

Pokud chcete vybrat kvalitní doplňky stravy, pečlivě studujte jejich složení. Některé suplementy tvoří až z 50 % balastní látky, jako jsou pojiva, konzervanty, umělá barviva a jiné. Dobrou volbou jsou doplňky stravy rostlinného původu značky Viridian. Neobsahují konzervanty, umělá barviva, pojiva, lepidla apod. Navíc jsou bezlepkové a bezlaktózové, a tudíž vhodné pro celiaky a osoby s nesnášenlivostí laktózy. Kvalitní suplementy nabízí také značka Natios, která při výrobě nepoužívá GMO látky, éčka ani příměsi. Díky rostlinnému složení je vhodná také pro vegany. V neposlední řadě vás potěší také vysoká vstřebatelnost všech vitamínů a minerálů. 

ALPÍK TIP: Prohlédněte si další kvalitní značky doplňků stravy, u kterých jsme za vás prověřili složení.

 

Viridikid Vitamin D Drops 400IU 30 ml Viridian Malie Vitamin C Nature's Finest 150g Vitamin C Liposomální, 500 mg Natios

 

Které prvky a vitamíny jsou v období chřipek a nachlazení nepostradatelné?

Vitamín D

Vitamín D je důležitý pro správné fungování organismu. Jeho nedostatek se projeví oslabením imunity, častou nemocností, postupným řídnutím kostí a dalšími zdravotními neduhy. Tělo získává vitamín D přirozenou cestou ze slunce, a to díky UV-B záření. Používáním opalovacích krémů s UV faktory bohužel potlačujeme schopnost našeho organismu tento vitamín získávat přirozenou cestou. 

V menším množství se vitamín D nachází také v potravě. Na déčko jsou bohaté především tučné ryby, rybí tuk, v menší míře také žloutky, hovězí játra a mléko. Málokdo si tučné ryby dopřává v jídelníčku každý den, a proto běžná strava na pokrytí optimální dávky vitamínu D obvykle nestačí. 

Vitamín D je dobré suplementovat od podzimu až do začátku léta, a to i u našich nejmenších. Pokud vybíráte vitamín D pro děti, vyzkoušejte oblíbený prášek pro přípravu nápoje Malie Vitamin D3 Nature´s Finest. Je speciálně navržený pro děti od 4 let.

Děti si zamilují jemnou jahodovou chuť i veselé motivy na krabičce. Rodiče potěší přírodní složení bez přidaného cukru a umělých barviv. 

Skvělou volbou je také praktický Viridikid Vitamin D v kapkách od značky Viridian, který se snadno dávkuje i polyká. Je vhodný pro děti od 1 roku. Syntetické formy vitamínu D dětský organismus nepřijímá vždy nejlépe, proto je déčko od Viridian vytvořené na bázi slunečnicového a pomerančového oleje, které kapkám dodávají příjemnou chuť i aroma. Díky šetrnému přírodnímu složení jsou kapky vhodné také pro celiaky a vegany.

Vitamín C

V zimním období potřebuje organismus  kromě déčka také zvýšenou dávku céčka. Vitamín C je nezbytný pro správné fungování imunity i dalších významných procesů v těle, jako je například vstřebávání železa nebo správná činnost nervového systému. Jeho nedostatek se může projevit snížením obranyschopnosti, náchylností k infekcím, pomalým hojením ran. Nejznámějším zdrojem vitamínu C je tropické ovoce – citrony, pomeranče, mandarinky kiwi či grep. Ze zeleniny je to červená paprika, brokolice, špenát. Pro start do nového dne jsou proto ideální šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny. Také během dne nezapomeňte dopřát sobě i svým dětem několik porcí ovoce a zeleniny.

Při větší fyzické zátěži, snížené imunitě, probíhající infekci či nachlazení a v období rekonvalescence nemusí vitamín C obsažený v ovoci a zelenině pokrýt denní potřebu organismu. Vitamín C si tělo navíc neukládá do zásoby, proto je dobré céčko suplementovat. 

Pro nejmenší je skvělou volbou céčko v práškové formě Malie Vitamín C Nature´s Finest, ze kterého připravíte lahodný nápoj. Dodá denní dávku céčka a zároveň polaská chuťové pohárky malých mlsounů lahodnou citronovou příchutí. Neobsahuje éčka, umělá barviva ani přidané cukry. Sladkou chuť dodává nápoji přírodní sladidlo ze stévie.

Pro starší děti a mladistvé doporučujeme Vitamín C Natios s extrakty z růže šípkové v liposomální formě. Výhodou liposomálního vitamínu C je jeho téměř 100% vstřebatelnost. U obyčejného vitamínu C je vstřebatelnost obvykle méně než 80 %, a proto při jeho užívání nemusíte dosáhnout kýženého efektu.

Zinek

Zinek ovlivňuje metabolismus, hormonální rovnováhu, zdraví kostí, ale i imunitní procesy. Přirozeně ho můžeme přijímat z masa, mléka, vajec, oříšků, rýže, luštěnin, hub, dýňových a slunečnicových semínek či celozrnných obilnin. Nedostatek zinku je nejčastěji způsoben nevyváženým nebo jednostranným jídelníčkem. Ohroženy jsou především děti a mládež, vegetariáni a vegani, protože rostlinná strava obsahuje velké množství antinutritientů, které brání vstřebávání zinku. Nedostatek zinku hrozí také sportovcům a všem se zvýšenou fyzickou zátěží. Nízké hladiny zinku v organismu mohou způsobovat nechutenství, zpomalení růstu, špatné prospívání dětí a častější nemocnost.

Starším dětem a mladistvým doporučujeme Vegan D3, C & Zinek Nordbo, který dodá 3 základní prvky důležité pro správné fungování imunity – déčko, céčko i zinek, které se vzájemně podporují. Pro vyšší vstřebatelnost vitamínu D, který je rozpustný v tucích, obsahují kapsle olej z kokosu. Potěší vás veganské složení bez přidaných živočišných složek, éček, umělých barviv a balastních látek.

Vegan D3, C & Zinek Nordbo Rybí tuk Viridian Viridikid Multivitamin Viridian

 

Omega 3 mastné kyseliny

Příčinou slabé imunity může být také nedostatek Omega 3 kyselin. Tělo si mastné kyseliny neumí vytvořit, a proto je důležité je přijímat ve stravě, případně z doplňků stravy. Omega 3 mastné kyseliny významně podporují správné fungování imunity, působí protizánětlivě, pozitivně ovlivňují zdraví srdce, cév i očí. Bohatým zdrojem Omega 3 jsou především tučné ryby, jako je losos, sardinka, makrela nebo vejce. Z rostlinných zdrojů jsou to především ořechy a semínka.

Jídelníček dětí bývá na ryby mnohdy chudý, ryby navíc mohou obsahovat těžké kovy – týká se to především ryb ulovených v oceánech, jako je makrela nebo tuňák. Při testování rybích tuků nebyl zjištěný výskyt těžkých kovů, a proto jsou vhodnou alternativou i pro děti.

Nejen na podporu imunity vyzkoušejte první BIO certifikovaný rybí tuk Scandinavian Rainbow Trout Oil Organic ze skandinávského pstruha duhového, který žije ve sladkovodních řekách. Obsahuje celé spektrum esenciálních mastných kyselin – Omega 3, 6, 7, 9 – tak, jak se vyskytují přirozeně v přírodě. Olej je ochucený pomerančovým a citronovým olejem a extraktem z rozmarýnu, takže bude zaručeně chutnat i dětem. Protože ryby pochází z ekologického chovu, neobsahuje olej těžké kovy, takže nemusí procházet rafinací jako konkurenční výrobky. Potěší vás maximální kvalita, čistota oleje i ekologické zpracování. 

Multivitamínové preparáty

Multivitamíny a multiminerály doplní v 1 tabletě všechny důležité vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro správné fungování imunity i celého organismu. Viridikid Multivitamin Viridian obsahuje vyvážený poměr vitamínů a minerálů pro děti od 3 do 14 let. Ve složení najdete pouze přírodní látky v nejúčinnějších 100% aktivních formách, které jsou snadno vstřebatelné. 

Probiotika a prebiotika

Zdravý střevní mikrobiom je základem silné imunity. Podle nejnovějších výzkumů je ve střevech uloženo až 80 % imunity. Většinu rodičů bohužel nenapadne spojovat častou nemocnost dětí se špatným stavem střevní mikroflóry. Strava bohatá na jednoduché cukry, užívání antibiotik, porod císařským řezem… To vše může nahrávat přemnožení nepřátelských střevních bakterií. Nerovnováhu střevního mikrobiomu pomohou upravit probiotika. Vhodná je také úprava jídelníčku, který by měl obsahovat dostatek zeleniny a vlákniny.

Probiotika Synerbio Mother and Baby Viridian jsou speciálně navržené pro těhotné a kojící maminky a děti od 3 měsíců. V denní dávce najdete 10 miliard přátelských bakterií Lactobacillus rhamnosus GG a také prebiotika, které podporují množení přátelských bakterií. Produkt je přirozeně bezlepkový a bezlaktózový, neobsahuje konzervanty ani jiné balastní látky.

Synerbio Mother and Baby Viridian Směs éterických olejů Imunita Nobilis Tilia Esenciální olej Nachlazení & Imunita Saloos

 

Alpík TIP: Éterické oleje

Ve vzduchu koluje pestrá směs virů a bakterií, kterým se naše tělo musí bránit. Éterické oleje jsou po staletí známé a využívané pro svou schopností ničit viry a bakterie a zároveň povzbudit obranyschopnost organismu. Vdechování éterických olejů pomůže také ulevit od nepříjemných příznaků chřipky a nachlazení. 

Směs éterických olejů Imunita Nobilis Tilia pomáhá zvýšit odolnost organismu, působí antiviroticky a antibakteriálně. Pozitivně ovlivňuje emoce a náladu, prospívá při úzkostech a depresích. Za vyzkoušení stojí také Esenciální olej Nachlazení a Imunita, který pomáhá jako prevence virových onemocnění, ale také jako první pomoc při virózách a nachlazení.

Přečtěte si další 4 tipy, jak posílit imunitu přírodní cestou bez zbytečné chemie.