+420 774 775 777
Košík je prázdný
Alpík.cz / Magazín / Kdy a proč začít užívat kolagen a jak poznat kvalitu?

Kdy a proč začít užívat kolagen a jak poznat kvalitu?

11.02.2022
A B

Přemýšlíte, jestli pro vás budou doplňky stravy s kolagenem užitečné? Nechcete zbytečně utrácet za něco, co možná nepotřebujete? A jak při výběru suplementů nešlápnout vedle? Prozradíme vám, kdy je vhodné začít kolagen suplementovat a jak poznat kvalitní výrobky, které budou pečovat nejen o klouby, ale také o krásu a zdraví vaší pokožky.

Kolagen je pro tělo nepostradatelný

Kolik kolagenu najdeme v našem těle?

Věděli jste, že kolagen tvoří až 10 % celkové hmotnosti člověka?

 oční bělmo 90 % tvoří kolagen 
 šlachy 80 % tvoří kolagen 
 pokožka 75 % tvoří kolagen 
 chrupavky 60 % tvoří kolagen 
 kosti 30 % tvoří kolagen 
 svalová hmota 1-10 % tvoří kolagen 

Víte, že kolagen v těle funguje podobně jako lepidlo? Produkuje vazivo, které podporuje pružnost, pevnost a správné zvlhčení pokožky, svalů, kostí i šlach. Tělo si kolagen dokáže vyrobit samo, pokud přijímá dostatek všech živin z potravy. Problém ale nastává s přibývajícím věkem, kdy se jeho přirozená produkce snižuje. 

Ke zpomalení produkce dochází už okolo 35. roku, rapidní pokles nastává okolo 40. V 60 bude bez kvalitní suplementace více než polovina kolagenu z těla pryč a bude to opravdu znát.

Proč užívat kolagen formou suplementů?

Mladistvě vypadající pleť, zdravé klouby, šlachy a vazy -  to vše je do značné míry odrazem zásob kolagenu v těle. Základem péče o pleť i klouby je doplňování kolagenu vnitřně ve formě kvalitní stravy a vhodných suplementů, jako je například Collagen Beauty malina Pudhistamo na bázi kolagenových peptidů, který si můžete dopřát jako chutný drink. Díky obsahu biotinu, vlákniny, organické síry je ideálním koktejlem cenných látek pro krásnou a zdravou pokožku, ale i klouby.

Doplňky stravy můžete pro maximální efekt na krásu pokožky kombinovat také s vhodnou kosmetikou obohacenou o kolagen. Kolagenové sérum Palazzo vyhlazuje a vyplňuje vrásky, dodává mladistvý vzhled a modeluje ovál obličeje. 

Kdy začít užívat doplňky stravy?

Kolagen je dobré suplementovat nejpozději od 35. roku. Svůj význam může mít i pro lidi mladší. Kolagen se totiž podílí na správném fungování celé řady procesů v těle. Vlivem nezdravé a příliš zpracované stravy, nedostatku živin a spánku, stresu či kouření se nedostatek kolagenu může projevovat i u mladších ročníků. 

Nejjednodušší způsob, jak se postarat o to, aby tělo mělo kolagenu dostatek, je suplementace kvalitními doplňky stravy.

 

Collagen Beauty malina Puhdistamo Kolagenové sérum Palazzo Rosa 30 ml Kolagen original premium Allnature 200g
Kolagen Beauty malina Puhdistamo Kolagenové sérum Palazzo Rosa Kolagen original premium Allnature

 

Jak poznat kvalitní suplementy?

Při výběru doplňků stravy s kolagenem sledujte, jakým způsobem byl kolagen zpracován. Nejčastěji jsou k dostání suplementy s obsahem nativního kolagenu či kolagenních peptidů.

1.Nativní kolagen

Jako nativní kolagen se označuje kolagen v přírodní nezměněné podobě. Má nízkou vstřebatelnost, protože odolává enzymatickému štěpení trávicími enzymy v žaludku i v tenkém střevě. Proto volte spíše kombinaci nativního kolagenu s kolagenními peptidy a extraktem z Boswelia serrata - třeba v doplňcích stravy Kolagen Vitar Eko.

2.Kolagenní peptidy (hydrolyzovaný kolagen)

Kolagenní peptidy se získávají hydrolýzu přírodního kolagenu. Mají stejné složení aminokyselin jako nativní kolagen, ale v těle se zaručeně vstřebají a splní svůj účel. Kolagenové peptidy Verisol obohacené o TripleZinc v chelátové formě, biotin a vitamín C jsou ideální volbou pro krásnou pleť i zdravé klouby. Pokud dáváte přednost nápojové verzi, sáhněte po 100% hydrolyzovaném prášku Kolagen premium Allnature.

 

Dalším důležitým faktorem při výběru kvalitních doplňků stravy je původ kolagenu, tedy z jakých zvířat se získává. 

 

Joint Complex (Kloubní výživa) Puhdistamo Mořský kolagen s Vitamínem C  Vegánský kolagen
Kuřecí kolagen - Joint Complex Mořský kolagen s vitamínem C Vegánský kolagen ReNew

 

1.Hovězí, kuřecí či vepřový kolagen

Zárukou kvality kuřecího, hovězího či vepřového kolagenu je volný chov, dostatek pohybu na slunci a přirozená strava zvířat. Joint Complex je prémiový produkt pro komplexní podporu zdraví kloubů i pokožky na bázi kolagenových peptidů. Pro maximální účinnost je obohacený o vitamín C, bio kurkumu a mangan. 

 2. Mořský kolagen

Získává se z rybích kůží či šupin živočichů žijících ve slaných mořských vodách. Rybí kolagen má menší molekulární hmotnost, která zaručuje lepší vstřebatelnost.

Doporučit můžeme Mořský kolagen s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C, který se dobře postará jako vaše klouby, tak o pokožku. 

3. Veganský kolagen

K výrobě kolagenu vhodného pro vegany se využívá několik různých druhů bakterií a kvasinek. Protože ve striktní veganské stravě chybí živočišná potrava, je určitě na místě kolagen doplňovat. Svou kvalitou vás potěší Vegan Collagen ReNew s 12 účinnými složkami pro zdraví kloubů i pleti. Nezapomínejte také na kvalitní kosmetiku s obsahem kolagenu, která bude hýčkat vaši pokožku a zamezí předčasnému stárnutí pleti. 

Účinky užívání kvalitních doplňků stravy s kolagenem potvrdila řada klinických studií. Abyste jeho blahodárné účinky na svém těle pocítili, dejte si na výběru suplementů opravu záležet.