+420 774 775 777
Košík je prázdný
Alpík.cz / Magazín / 10 přírodních receptů na kašel a nachlazení, které zvládnete připravit sami doma

10 přírodních receptů na kašel a nachlazení, které zvládnete připravit sami doma

27.01.2023
M H

Kašel, rýma, nachlazení nebo virová infekce potrápí čas od času každého. Při oslabené imunitě se virózy mnohdy opakují a léky či sirupy z lékárny přestávají účinkovat. Díky bylinkám můžeme předcházet nemocem, nebo je léčit hned na počátku, kdy ještě nepotřebujeme péči lékaře. Jsou velkým pomocníkem i při chronických stavech. To vše bez chemie a léků, které tělo mnohdy zbytečně zatíží a oslabí. Vyzkoušejte recepty našich babiček, které kašel a nachlazení léčily bylinkami, domácími sirupy a tinkturami. Prozradíme vám, jak si přírodní sirupy na kašel a podporu imunity pro celou rodinu připravit doma a za pár korun.

1. Cibulový med

Kombinace cibule a medu pomáhá rozpouštět hleny usazené v dýchacích cestách. Tím napomáhá lepšímu vykašlávání a urychluje léčbu kašle či nachlazení. 

Co budete potřebovat?

  • 1 cibuli
  • 1 bio citron 
  • sklenici medu nebo RAW manukového medu

Cibuli nakrájejte nadrobno, vložte do sterilizované sklenice, zalijte vymačkanou citronovou šťávou a medem. Směs nechte několik hodin odpočívat a pak vše propasírujte přes síto.

Propasírovaný cibulový med uchovávejte v chladničce a užívejte 3x denně 1 lžíci.

2. Česnekový med

Podobně jako cibule je při kašli, rýmě a nachlazení prospěšný také česnek. Obsahuje spoustu cenných látek, které působí jako přírodní antibiotikum, antimykotikum a antivirotikum. V období nachlazení česnek pomůže také s rozpouštěním hlenů a jejich snazším vykašláváním. Kombinací česneku a medu zjemníte výslednou chuť a zároveň sirupu dodáte spoustu dalších vitamínů a zdraví prospěšných látek.

Co budete potřebovat?

  • 2 palice bio česneku
  • sklenici medu nebo RAW manukového medu

Odstraňte vnější slupku česneku a paličku rozdělte na jednotlivé stroužky. Neoloupané stroužky (slupka obsahuje také mnoho cenných látek) vložte do 200mililitrové sterilizované sklenice. Do ¾ sklenice zalijte česnek medem tak, aby byl zcela ponořený. Lžičkou směs promíchejte, poté sklenici zavíčkujte a nechte stát 7 dní při pokojové teplotě. Nakonec med přesuňte do lednice, kde vydrží až rok. Pokud rádi experimentujete, můžete přidat špetku chilli, sušeného zázvoru nebo skořice a rázem získáte ještě silnější životabudič. Česnek v medu můžete užívat 1x denně ráno jako prevenci, při potížích 3x denně 1 lžičku.

3. Medový sirup

Pokud vám není příjemná chuť česneku a cibule, vyzkoušejte při kašli a nachlazení lahodný medový sirup. Med je účinným bojovníkem s bakteriemi i viry, obsahuje navíc spoustu zdraví prospěšných látek, které pomohou nastartovat imunitu. Výzkumníci z Univerzity v Oxfordu tvrdí, že med funguje na kašel, rýmu a bolesti v krku mnohdy účinněji než antibiotika. Informoval o tom britský list The Guardian. Navíc nemá v podstatě žádné vedlejší účinky. Medu by se měli vyhnout pouze ti, kteří na něj mají alergii.

Medový sirup si jako první pomoc v případě kašle, rýmy a nachlazení připravíte snadno doma. Stačí do pár lžic medu vymačkat šťávu z 1 citronu a užívat 3x denně 1 lžíci. Nebo můžete vyzkoušet variantu „zlatého medu”. Ve 100 g medu smícháte 1 lžičku sušené kurkumy. Užívá se nalačno, půl hodiny před jídlem. Při prvních příznacích nemoci jezte první den půl lžičky každou hodinu. Druhý den půl lžičky každé dvě hodiny a třetí den půl lžičky třikrát denně.

TIP: Běžný tuzemský med můžete v receptech nahradit medem manukovým. Pochází od včel z Nového Zélandu, které opylují keř Balmín metlatý (v domorodých jazycích nazývaný Manuka). Med z květů Manuky obsahuje ve srovnání s běžným tuzemským medem vyšší koncentraci účinných látek - enzymy, aminokyseliny, antioxidanty, vitamíny, minerály a další spektrum zdraví prospěšných látek.

 

medový sirup - shutterstock

4. Tymiánový sirup

Tymián je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik se silnými antiseptickými a dezinfekčními účinky. Pomáhá při suchém a dráždivém kašli, zánětech dýchacích cest, bronchitidě, astmatu a usnadňuje vykašlávání hlenů. Samotný tymiánový sirup je vhodný především na vlhký kašel. Pokud při výrobě sirupu použijete navíc slézový květ, můžete sirup používat jak při vlhkém, tak při suchém kašli. Sléz má silné protizánětlivé účinky a pomáhá při zahlenění.

Tymián si můžete jednoduše vypěstovat doma v truhlíku za oknem. Na výrobu sirupu ovšem postačí také kupovaný balíček sušeného tymiánu, který najdete téměř v každém obchodě v regálu s kořením.

Co budete potřebovat?

  • 200 ml vody
  • 200 g cukru (100 g cukru můžete nahradit stejným množstvím medu)
  • 3 větvičky čerstvého tymiánu nebo balíček sušeného tymiánu
  • 3 lžíce slézového květu

V hrnci svaříme cukr s vodou (polovinu cukru můžeme nahradit medem, ten se však přidává až po scezení) a mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Poté přidáme tymián a slézový květ. Směs minutu povaříme a necháme pomalu chladnout. Druhý den vylouhovanou směs přeceďte přes sítko nebo plátýnko do uzavíratelné lahve. Pokud jste pro výrobu použili jen poloviční množství cukru, teď je správný čas přidat med. Směs s medem ještě mírně ohřejeme (na max. 60 °C), aby se med správně rozpustil. Hotový sirup plníme do lahví s víkem a uchováváme v lednici. Užíváme 3x denně 1 čajovou lžičku.

5. Zázvorový sirup

Zázvor je jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků při běžných virózách, kašli, rýmě a nachlazení. Není proto divu, že zázvor, med a citronová šťáva patří mezi nejčastější ingredience sirupů při chřipce a nachlazení, které koupíte v lékárnách. Doma si můžete podobný sirup vyrobit z čerstvých ingrediencí a za zlomek ceny.

Co budete potřebovat?

  • 3 BIO citrony
  • 0,5 kg RAW medu nebo ještě lépe RAW manukového medu
  • 10 cm BIO zázvoru
  • 3 lžičky hřebíčku
  • 2 lžičky mleté skořice

Na dno sterilizované sklenice naskládejte kolečka neloupaných, umytých bio citronů a plátky oloupaného zázvoru. Vše posypte skořicí a hřebíčkem a nakonec zalijte medem, aby byly všechny ingredience důkladně ponořené. Pokračujte dalšími vrstvami až do naplnění sklenice. Sklenici zavíčkujte a směs uložte na 2-3 dny do lednice, kde zřídne a získá konzistenci sirupu.

Sirup užívejte jako prevenci nachlazení a kašle po lžičkách, nebo ho přidejte do vody či vlažného čaje. Sirup nepřidávejte do horkých nápojů, přišli byste o vitamíny a velkou část jeho pozitivních účinků.

6. Sirup z rýmovníku 

Rýmovník obsahuje vzácné a zdraví prospěšné látky. Pomáhá v boji proti rýmě, kašli, nachlazení a bolestem v krku. Patří mezi oblíbené pokojovky, které můžete pěstovat doma v truhlíku. Zakoupíte ho téměř v každém hobbymarketu nebo zahradnictví.

Co budete potřebovat?

  • 50 lístků rýmovníku
  • ½ kila cukru
  • 1 bio citron

Připravte si čistou, sterilizovanou sklenici, do které budete postupně vrstvit na malé kousky nakrájené lístky rýmovníku, cukr a plátky bio citronu. Na dno nasypte omyté a osušené listy rýmovníku a jako poslední vrstvu použijte cukr, který poslouží jako konzervant. Sklenici uzavřete a nechte stát při pokojové teplotě 2-3 týdny. Když se cukr rozpustí a směs získá konzistenci sirupu, přeceďte rýmovník přes plátýnko nebo jemné síto do uzavíratelné sklenice. Vzniklý sirup uchovávejte v lednici a při nachlazení či rýmě užívejte 2 lžíce denně.

 

med a papričky - shutterstock

7. Sirup s kajenským pepřem

Kajenský pepř posiluje imunitní systém a je známý také svými antibakteriálními a antimykotickými účinky. Protože pomáhá rozpouštět a uvolňovat hlen, mírní bolesti v krku a dráždivý kašel, doporučuje se při chřipce a nachlazení.

Co budete potřebovat?

  • 1/4 lžičky kajenského pepře
  • 1/4 lžičky mletého zázvoru
  • 1 lžíci medu
  • 1 lžíci jablečného octa

Všechny přísady smíchejte dohromady a skladujte na temném místě ve sterilizované sklenici s uzávěrem. Při kašli užívejte 1 čajovou lžičku denně. Sirup není vhodný pro malé děti.

8. Diviznový sirup

Divizna velkokvětá patří mezi známé léčivky, které rostou na našich loukách. Blahodárně působí při rýmě, kašli, zahlenění nebo onemocnění průdušek. Pomáhá také při dětském chronickém kašli.

Co budete potřebovat?

  • čerstvé květy divizny (sbíráme od června do září)
  • cukr

Do čisté sterilizované sklenice nasypeme čerstvě nasbírané květy divizny a zasypeme je cukrem. Druhý den květy ve sklenici promícháme, můžeme přisypat další květy z nového sběru a opět zasypat cukrem. Třetí den diviznu ve sklenici opět promícháme a poté necháme 2-3 dny louhovat na temném místě přikryté plátýnkem. Nezapomeňte směs každý den alespoň jednou promíchat. Hotový sirup přecedíme přes plátýnko do uzavíratelné sklenice. Skladujeme v chladu a temnu. Při nemoci užíváme 3x denně 1 lžíci (děti 3x denně 1 lžičku).

9. Meduňkový sirup

Meduňka je známá svými uklidňujícími účinky. Používá se při stresu či nespavosti, ale má i další zdravotní benefity. Pomáhá uvolňovat dýchací cesty, a tím prospívá při léčbě kašle a nachlazení. Meduňku můžete pěstovat na zahrádce nebo doma v truhlíku.

Co budete potřebovat?

  • 50 stonků meduňky zbavených listů
  • 3 bio citrony
  • 1 kilo cukru

Na dno sterilizované sklenice nasypejte nakrájenou nať meduňky a na ni přisypte asi 2 cm cukru. Poté přidejte vrstvu z plátků umytého citronu. Dále přidejte opět nať meduňky, cukr a citron a opakujte do naplnění sklenice. Vrchní vrstvu by měl tvořit cukr, který směs zakonzervuje. Uzavřenou sklenici nechte stát 2-3 týdny při pokojové teplotě, dokud se cukr úplně nerozpustí. Hotový sirup přeceďte přes jemné síto nebo plátýnko do uzavíratelné lahve a skladujte na tmavém chladném místě. Užívejte 3x denně 1 lžičku.

 

smrkové výhonky shutterstock

10. Smrkový sirup

Smrkový sirup je nabitý vitamíny, má silné protizánětlivé účinky a pozitivně působí také při kašli a rýmě. Rozpouští hleny, usnadňuje vykašlávání a uvolňuje dýchací cesty. Smrkové výhonky sbírejte mladé, světle zelené a nepichlavé - ideální čas je zhruba do poloviny května. Sirup vydrží v lednici až do zimy, kdy ho oceníte nejvíce.

Co budete potřebovat?

  • 3-4 hrsti mladých smrkových výhonků
  • 2 bio citrony
  • cukr

Smrkové výhonky opláchněte a nechte okapat. Na dno čisté zavařovací lahve nasypte hrst výhonků, na kolečka nakrájený citron a centimetrovou vrstvu cukru. Pokračujte další vrstvou výhonků, citronu a cukru, dokud není sklenice plná. Poslední vrstvu tvoří cukr. Sklenici překryjte potravinářskou fólií a upevněte gumičkou. Lahev postavte na osluněný parapet a nechte sirup 2-3 týdny louhovat. Jakmile se cukr rozpustí a vznikne tmavá hustá šťáva, sirup je hotový. Přeceďte ho a nalijte do lahve s uzávěrem. Skladujte v chladu a temnu. Při potížích užívejte 1x denně 1 lžičku, nejlépe ráno na lačno.

TIP: Pokud zrovna není sezóna sběru nebo nemáte čas na vlastní výrobu, vyzkoušejte hotový sirup Kuc-kuc Sonnentor z mladého jehličí a bylin. 

 

Co víc můžete udělat při kašli, rýmě či virózách?

Bylinné sirupy nejsou jedinou možností, jak s pomocí přírody porazit virózy a nachlazení. Obzvlášť u malých dětí, které trápí ucpaný nos, úporný kašel nebo potíže s dýcháním, hledají rodiče cesty, jak svým dětem co nejrychleji ulevit. Naše babičky znaly a používaly další způsoby přírodní léčby - od vykuřování přes bylinná mazání až po léčivé čajové směsi.

Aromaterapie shutterstock

Aromaterapie

Přírodní éterické oleje pomáhají při kašli, zahlenění, rýmě či virózách a působí skvěle také jako prevence. Při potížích stačí nakapat pár kapek aromaterapeutické směsi Při nachlazení - Soaphoria do aromalampy nebo difuzéru. Obsahuje extrakty z bylin, které pomáhají při léčbě rýmy a kašle, uvolňují dýchací cesty a ucpaný nos. Pomáhají zmírnit také bolesti hlavy a doporučují se při nespavosti.

Při horečnatých onemocněních, zánětech dýchacích cest či žluté husté rýmě doporučujeme éterický olej Eukalyptus Nobilis Tilia. Na širokou škálu dýchacích potíží –⁠ od nachlazení až po astma působí blahodárné také éterický olej Borovice Nobilis Tilia. Má silné antibakteriální a protiinfekční účinky, uvolňuje ucpané dutiny a prospívá při infekcích močových cest.

Bylinné mazání

Přírodní bylinné balzámy připravené speciálně k podpůrné léčbě nachlazení obsahují éterické oleje, které napomáhají rozpouštění hlenu, usnadňují vykašlávání a působí antisepticky. Úlevu přinesou také nejmenším dětem. Při potížích namažte malé množství Dětského prsního balzámu při nachlazení - Atok na hrudník, záda, okolo nosu, na krk a zátylek. Pro zesílení účinku můžete provést suchý zábal –⁠ po namazání hrudníku a zad obalte namazané části těla ručníkem a uložte děti do tepla pod peřinu. Využít můžete také nejrůznější nahřívací polštářky, které přiložíte na hrudník.

Éterický olej Eukalyptus Nobils Dětský prsní balzám Atok Bio Kuc-kuc sypaný Sonnentor
Éterický olej Eukalyptus citronovonný Nobilis Dětský prsní balzám při nachlazení Atok Bio Kuc-kuc sypaný Sonnentor

 

Bylinné čaje a extrakty

Bylinné čaje se při léčbě kašle, zánětu průdušek nebo viróz používaly od nepaměti. Vyzkoušet můžete bylinnou bio směs Kuc-kuc Sonnentor, která vám uleví při kašli a nachlazení. Nebo vsaďte na bylinné extrakty ImunIQ AVE NATURA, které pomají tlumit kašel, povzbuzují imunitu a působí protizánětlivě.

TIP: Trápí vás opakované nachlazení či virózy. Přečtěte si 4 tipy, jak posílit imunitu přírodně a bez zbytečné chemie.