+420 774 775 777
Košík je prázdný
Alpík.cz / Magazín / A co vy, poznáte svého protivníka?

A co vy, poznáte svého protivníka?

01.09.2016
Religis admini

Pupínek sem, pupínek tam. Kdo někdy trpěl na akné, ví, že nejde pouze o pár pupínků na obličeji. Schopnost rozpoznat správný druh akné je prvním a hlavním krokem k jeho úspěšné léčbě. Jak tedy poznat, o jaký typ akné se jedná a jak ho zaručeně porazit?

Pár slov o akné, které by měl každý vědět

Akné je nejčastější příčinou skvrn na obličeji vyskytující se hlavně ve věku mezi 12 až 25 lety. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších kožních problémů na světě. Výjimkou nejsou ani lidé staršího věku. Nejčastějším spouštěčem akné bývá dědičnost, hormonální aktivita, stres či nadměrné množství bakterií. Často za zhoršující se problém můžeme sami vlastním jednáním. A to i tehdy, aniž bychom si to uvědomovali. Ať už tlustou vrstvou mastného make-upu, nesprávným mačkáním pupínků, pojídáním většího množství sladkostí či v důsledku vlhkého prostředí.

V současné době ale existuje několik způsobů, jak problémy s akné vyřešit. Na trhu existuje nepřeberné množství krémů a pleťových vod slibujících zázraky. Jejich složení je různé, od chemického až po ty s přírodními extrakty. Sáhněte si do svědomí, kdybyste dostali možnost vybrat si mezi přírodní kosmetikou či tou chemickou, co by zvítězilo? U převážné většiny určitě ta přírodní. A děláte dobře, jelikož nejlepší a nejšetrnější jak k vaší pleti, tak i k přírodě je právě přírodní kosmetika.

 

Nejčastější projevy akné – jak s nimi bojovat?

Druhy akné

 

Bílé tečky neboli uzavřené komedomy jsou, co se vzhledu týče, malé načervenalé skvrny s bělavou hlavičkou. Jestliže jsou kožní póry ucpány přebytkem kožního mazu či odumřelými kožními buňkami, vytvoří se na povrchu váček s trochou hnisu, který láká k vymáčknutí. Jedná se o nezánětlivou formu akné, stejně tak jako černé tečky. Záleží i na charakteru bílé tečky. Pokud je umístěna v podkoží, kdy se dá jen těžce vymáčknout, bude zapotřebí odborné rady kosmetičky, která pravděpodobně místo propichne a hnis dostane ven.

Černé tečky řadíme také mezi komedomy, ale otevřené. Tato forma akné nemá vystouplou hlavičku na povrchu kůže, jelikož mazová žláza ve své horní části zůstává průchodná. Proč ale zrovna černá? Mnoho lidí se domnívá, že je v místě usazena nečistota. To je ale omyl, v důsledku delšího vystavení vzduchu se toto místo vysuší a zoxiduje, a tak získá svou specifickou barvu. Vhodným ošetřením je přírodní maska na černé tečky, která působí protizánětlivě a harmonizuje produkci kožního mazu.

Papuly a pustuly jsou další fází neléčených bílých teček. Papuly jsou červené pupínky malé až střední velikosti, kdy přítomnost mazu, bakterií a odumřelých kožních buněk způsobily zánět. Vzhledem k zánětu a podráždění je důležité nepoužívat přípravky, které by jej ještě více vysušovaly. Cílem je utišit oblast, dokud nezabere předepsaná léčba. Pustuly jsou velmi podobné papulům, ale obsahují bělavý nebo nažloutlý hnis, který se postupně dostává na povrch. Dalo by se říct, že jde o daleko větší a „rozzlobenější“ bílé tečky citlivé na dotek. Ovšem nemačkat hned! Trpělivost růže přináší, proto raději počkejte až na výskyt bílé hlavičky. V opačném případě byste se mohli potýkat s nehezky vypadajícími jizvami. Nejlepším řešením je nanést na pokožku sérum, které urychlí její regeneraci a zároveň zmírní podráždění. Po uplynutí doby působení doporučujeme vyčistit pleť přírodní pleťovou vodou. Třeba tou s obsahem hřebíčku, který má silné antimikrobiální účinky.

Nejtěžší formou akné jsou uzliny a cysty. Tyto formy přetrvávají na obličeji několik měsíců a jsou charakteristické velkými, červenými a zanícenými skvrnami. Nachází se daleko hlouběji než jiné typy akné a pokud se nezačnou včas léčit, můžou způsobit trvalé poškození kůže. V tomto případě je vhodné okamžitě navštívit dermatologa, který zahájí individuální léčbu.

Ať už se ve výsledku jedná o jakýkoliv problém s akné, je zapotřebí, aby kosmetika byla používána pravidelně. Postačí pleť ošetřit dvakrát denně - ráno a večer. Nejlepším volbou je využívat všechny přípravky jedné kosmetické řady, aby byla zaručena stoprocentní účinnost.