+420 774 775 777
Košík je prázdný
Alpík.cz / Magazín / Jednoduchý návod, jak se zbavit vší bez škodlivé chemie

Jednoduchý návod, jak se zbavit vší bez škodlivé chemie

07.11.2022
M H

Vši - noční můra nejedné maminky školních a školkových dětí. I přes dodržování všech hygienických pravidel se u vašich ratolestí mohou objevit malí, zato velice nepříjemní a odolní záškodníci. V dětském kolektivu se totiž vši vyskytují docela často. Zbavit se vší přitom není vůbec jednoduché. Mnohdy nepomáhá ani chemie, která dětskému organismu rozhodně neprospívá. Přečtěte si jednoduchý návod, jak se zbavit vší přírodní cestou.

Jak předejít výskytu vší?

Vši dovedou zadělat na pořádné problémy, ať už trápí děti nebo dospělé. Nepříjemné svědění vede k neustálému škrábání. To vede často k zanesení infekce, hnisání kůže nebo výsevu ekzému. Důležité je proto myslet na prevenci, obzvlášť u dětí, které se pohybují v dětském kolektivu. Pravidelné mytí šamponem proti vším Alphanova BIO minimalizuje riziko přenosu vší. Šampón je šetrný i k citlivé dětské pokožce. Je složený z přírodních ingrediencí v bio kvalitě, neobsahuje škodlivé insekticidy ani parabeny. Tee tree a levandulový olej funguje jako přírodní odpuzovač vší. Dokonalou ochranu poskytne v kombinaci se sprejem proti vším Alphanova BIO. Sprej stačí nastříkat po umytí vlasů do míst za ušima. Sprej se neoplachuje.

Pokud se ve škole či školce v vyskytnou vši, můžete sáhnout po účinné prevenci v podobě vlasového tonika proti vším Apiline Hadek. Obzvlášť holčičky a slečny potěší příjemné vůně éterických olejů.

Proti vším skvěle funguje také olej z čajovníku Tea tree. Stačí přidat pár kapek oleje při každém mytí vlásků k šampónu nebo kápnout pár kapek přímo na vlasy v okolí uší. Stejně dobře poslouží také silně aromatický éterický olej Levandule či Eukalyptus. Mějte éterické oleje doma vždy po ruce. Kromě první pomoci v případě výskytu vší v dětském kolektivu je můžete použít také do aromalampy. Během pár okamžiků zahalí místnost do oblaku příjemné vůně.

Šampon proti vším Alphanova 200ml BIO Sprej proti vším Alphanova 50ml BIO Apiline Hadek

 

Co dělat, když se objeví vši?

Našli jste ve vláskách svých dětí malinké, průhledné broučky? Vši se nejčastěji zdržují na temeni hlavy nebo kolem uší. Pokoušet se je chytat je zbytečná námaha. Jsou příliš rychlé. Vši je potřeba usmrtit vhodnými přípravky.

Při objevení vší maminky nejčastěji utíkají do lékárny, kde jim lékárníci doporučí konvenční produkty na bázi permethrinu, melathionu nebo pyrethrinu. Ani po jejich aplikaci však nemusí být vyhráno. 

Tyto přípravky obsahují potenciálně toxické látky. Permethrin je syntetický insekticid, který působí jako neurotoxin. Pro kočky a ryby je dokonce velmi toxický, proto byste si měli dávat pozor v případě, že máte doma domácí mazlíčky. Pyrethrin je přírodním insekticidem, při překročení doporučeného dávkování však může vyvolat příznaky otravy. Předávkování se může projevit ztíženým dýcháním, kýcháním, ucpaným nosem, bolestmi hlavy, třesem, křečemi, otoky či svěděním.

Mezi další konvenční přípravky proti vším patří produkty na bázi silikonu (dimethicone). Na rozdíl od insekticidů tělo parazitů obalí, a tím je udusí. U citlivějších jedinců a obzvlášť dětí ovšem mohou silikony vyvolat podráždění pokožky, svědění a zarudnutí. 

Starší generace vám nejspíš doporučí petrolej. Při jeho použití ovšem hrozí poleptání pokožky, narušení vlasového vlákna a navíc je petrolej hořlavý. Zbavit se vší pomocí petroleje proto nikdy nezkoušejte. Vsaďte raději na přírodní prostředky bez zbytečných zdravotních rizik, podráždění pokožky a toxické zátěže.

 

Jak se zbavit vší bez zbytečné chemie?

Příroda nám nadělila spoustu cenných rostlin a bylin, které zatočí s parazity v podobě vší stejně dobře jako konvenční přípravky. Na rozdíl od chemie však s minimálním rizikem alergické reakce, zarudnutí, podráždění pokožky či svědění. 

Přírodní přípravky proti vším jsou bezpečné i pro předškolní děti, těhotné a kojící ženy. 100% přírodní maska na vlasy proti vším Alphanova zlikviduje vši do 30 minut. Díky kokosovému oleji vytváří ve vlasech nepropustnou vrstvu, která udusí všechny vši a hnidy. Po půl hodině stačí mrtvé broučky vyčesat a vlasy umýt šamponem. K vyčesávání použijte speciální hřeben, který zakoupíte v každé lékárně. 

Vyzkoušet můžete také směs éterických olejů Proapinol Hadek. Smícháním Proapinolu s obyčejným včelím medem získáte spolehlivou pastu, která spolehlivě zahubí všechny vši a hnidy během několika hodin. Poté stačí vši a hnidy vyčesat a vlasy umýt šamponem.

Éterický olej Levandule Nobilis Tilia Maska na vlasy proti vším Alphanova 100 ml Proapinol Hadek

 

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv přípravek či metodu, doporučujeme postup po týdnu zopakovat. Budete mít jistotu, že se celý problém nebude opakovat. Vlásky pak kontrolujte ještě po dobu několika týdnů. V dětském kolektivu totiž malí záškodníci mohou nadále kolovat.