+420 774 775 777
Košík je prázdný
Alpík.cz / Magazín / Jak se zbavit odolných skvrn bez zbytečné chemie?

Jak se zbavit odolných skvrn bez zbytečné chemie?

21.08.2023
A B

K létu neodmyslitelně patří spousta šťavnatého ovoce, letní pikniky, posezení s přáteli, grilování, dětské tábory, dovolená, sport a pobyt v přírodě. A tak není divu, když se nám v koši na prádlo postupně hromadí oblečení poseté nejrůznějšími skvrnami – od ovoce, nanuků, mastných špekáčků a klobásek, trávy, hlíny nebo potu. Běžné prací prostředky si s odolnými skvrnami neporadí. Konvenční čističe skvrn jsou zase plné škodlivé chemie, která neprospívá oblečení, našemu zdraví ani přírodě. Existuje účinné přírodní řešení, které zatočí i se zaschlou špínou?

Příroda v hlavní roli

Používání přírodních pracích prostředků má celou řadu výhod, a to jak pro naše zdraví, tak pro samotné oblečení a v neposlední řadě také pro naši planetu. Díky šetrnému složení přírodní přípravky na skvrny minimalizují riziko alergické reakce, podráždění pokožky a ekzémů, což je obzvlášť důležité pro osoby s citlivou pokožkou a děti.

Oblečení prané a čištěné ekologickými přípravky zůstává svěží delší dobu a uchovává si syté barvy i kvalitu. To má mimo jiné pozitivní dopad na vaši peněženku i planetu – nemusíte tak často oběňovat šatník, a tím pomáháte snížit množství odpadu i emisí, které vznikají při výrobě oblečení.

Používáním ekologických pracích prostředků přispíváte k ochraně přírody i planety. Eko prací prášky a odstraňovače skvrn se v přírodě rozloží mnohem rychleji než tradiční chemické produkty, které obsahují fosfáty, optické rozjasňovače barviv a další chemické látky. Méně zatěžují vodní toky i půdu a jsou ideální také pro použití v domovních čistírnách odpadních vod.

Ekologických přípravků na skvrny existuje celá spousta. Najděte si ty své, které se ve vaší domácnosti stanou nepostradatelnými pomocníky.

První pomoc na odolné skvrny

Stačí chvilka nepozornosti a nevzhledná skvrna, která hyzdí vaše oblečení, je na světe. Mějte kdykoliv po ruce Sprej na skvrny Sonett, který neublíží ani jemnému prádlu z vlny a hedvábí. Poradí si se všemi běžnými skvrnami – od ovoce, kakaa, tuků i propisky. Přípravek je v přírodě 100% rozložitelný, hlavní účinnou složkou jsou cukrové tenzidy, rostlinný alkohol, glycerin, přírodní extrakty a oleje.

Na bílé a stálobarevné prádlo vyzkoušejte Tekuté mýdlo na skvrny Sonett v praktickém litrovém balení. Nejlépe účinkuje při teplotách 30-60 °C. Než dáte prádlo do pračky, aplikujte tekuté mýdlo na znečištěná místa a poté prádlo vyperte obvyklým způsobem. Díky složení na bází mýdla z přírodních olejů, hovězí žluči a cukrových tenzidů je biologicky snadno odbouratelný i v domovní čističce odpadních vod.

Na skvrny, ruční praní nebo výrobu pracího gelu použijte nestárnoucí klasiku – Žlučové mýdlo Tierra Verde. Poradí si s běžnými nečistotami, jako je víno, ovoce, tráva, hlína, inkoust, krev, pot či mastnota. Mýdlo z hovězí žluči je naprostým přeborníkem na odstraňovaní skvrn, který milovaly a rády používaly už naše babičky. Žluč obsahuje různé druhy enzymů, které účinně rozkládají tuky a bílkoviny. Díky tomu mýdlo dokáže odstranit i silné nebo zaschlé nečistoty. Na namáčení, praní silně znečištěného a mastného prádla doporučujeme Vločky ze žlučového mýdla Tierra Verde.

Sprej na skvrny Sonett Tekuté mýdlo na skvrny Sonett Odstraňovač skvrn Feel Eco
Sprej na skvrny Sonett Tekuté mýdlo na skvrny Sonett Odstraňovač skvrn na praní Feel Eco

 

Pokud hledáte veganskou alternativu žlučového mýdla, vsaďte na olivové Mýdlo na skvrny Tierra Verde. Mýdlo je obohacené o extrakty z citronu, které jsou známé svými čisticími a bělícími účinky.

Účinný Odstraňovač skvrn na praní Feel Eco odstraní skvrny z bílého i barevného prádla. Potěší vás ekologické složení (95 % látek přírodního původu), vysoká účinnost i jemná vůně. Přípravek stačí nanést na skvrnu a poté prádlo vyprat obvyklým způsobem. Pokud perete větší množství silně znečištěného prádla, můžete přípravek Feel Eco přidat k pracímu prášku.

Hypoalergenní péče pro dětské prádlo

Máte doma miminko nebo malé rošťáky? Pak určitě oceníte Odstraňovač skvrn na dětské prádlo Attitude. Obsahuje pouze přírodní, hypoalergenní látky, které jsou šetrné k citlivé dětské pokožce i k jemnému dětskému prádlu. Stačí přípravek nasprejovat na skvrnu, nechat pár minut působit a poté vyprat obvyklým způsobem.

Šetrné přírodní bělení

Na zvlášť odolné skvrny, zašedlé prádlo nebo oživení barev vyzkoušejte přírodní Bělicí prostředek AlmaWin. Aktivní bělicí složku tvoří prekarbonát sodný, který působí na bázi aktivního kyslíku. Přípravek může využít také v kuchyni – přidáním AlmaWin k čisticímu prostředku na nádobí zvýšíte jeho účinnost a mycí schopnost.

Odstraňovač skvrn na dětské prádlo Attitude Žlučové mýdlo Tierra Verde Bělící prostředek AlmaWin
Odstraňovač skvrn na dětské prádlo Attitude Žlučové mýdlo Tierra Verde Bělicí prostředek AlmaWin

 

Rady našich babiček

Pokud jste zrovna na dovolené, chatě či chalupě a nemáte žádný přírodní přípravek po ruce, vyzkoušejte osvědčené babské rady.

Skvrny od ovoce – v teplé vodě rozmíchejte kyselinu citronovou a naneste na skvrnu.
Skvrny od trávy – znečištěné místo potřete čistým alkoholem, nechte pár minut působit a poté vyperte.
Skvrny od červeného vína – pod skvrnu položte hrnec v horkou vodou, pára červené víno odstraní (pozor, abyste látku nenamočili). Nakonec vyperte oblečení nebo ubrus v mýdlové vodě.
Skvrny od mastnoty – mastný flek posypejte škrobovou moučkou a nechte 10 minut působit. Poté mastnotu setřete a vykartáčujte. Pokud je mastný flek zaschlý, naneste na skvrnu nejprve kapku benzín a teprve poté škrobovou moučku.
Skvrny od čokolády – čokoládu na látce nechte zaschnout a poté vložte oblečení do mrazáku. Zmrzlou čokoládu seškrábejte a vyperte v roztoku soli.
Skvrny od potu – skvrny od potu vznikají kombinací potu a deodorantu s obsahem hliníku. Proto používejte raději přírodní deodoranty bez hliníku, který škodí jak našemu zdraví, tak i prádlu. Skvrn od potu se zbavíte tak, že rozmícháte 4 lžičky jedlé sody v půl deci vody. Vzniklou pastu naneste na skvrnu, rozetřete starým zubním kartáčkem a nakonec zalijte lžící octa. Po hodině působení prádlo vyperte ve vlažné vodě. Podle potřeby postup několikrát opakujte.

 

TIP:Zjistěte, jak si poradit s úklidem domácnosti bez chemie.