+420 774 775 777
Košík je prázdný
Alpík.cz / Magazín / 6 užitečných rad, jak dodržet lednová předsevzetí po celý rok

6 užitečných rad, jak dodržet lednová předsevzetí po celý rok

21.01.2022
A B
zdravá výživa

Příchod nového roku je časem bilancování a dávání předsevzetí. Chcete začít žít zdravě, zhubnout nebo být šetrnější k sobě, přírodě i planetě? Ať už jste si vytyčili jakýkoliv cíl, důležité je to nevzdávat a vydržet nejen v lednu. Poradíme vám, jak neztratit motivaci a dotáhnout své plány do konce.

1. Nehledejte důvody, hledejte způsoby

Měnit své staré návyky a myšlení dá spoustu práce. A tak možná hledáte v duchu důvody, proč to právě teď nejde: „Dnes se to nehodí, začnu od příštího týdne. Nebo raději od příštího měsíce. V práci to bude letos náročné, možná to nechám spíš na příští rok.” Nakonec možná ani nezačnete, nebo svou snahu vzdáte dřív, než jste pořádně začali. 

Místo výmluv se raději snažte najít způsob, jak své nové předsevzetí skloubit s prací, péči o domácnost a dalšími povinnostmi. 

2. Začněte po malých krůčcích

  • Velké změny se nevyplatí dělat naráz. Pokud jste byli zvyklí po práci lenošit u televize, každodenní zápřah ve fitku dlouho nevydržíte. Vyhraďte si také čas určený pohybovým aktivitám. Stačí začít malou procházkou nebo výletem do přírody. Důležité je mít dostatek pohybu každý den. Pokud chcete zhubnout, měli byste denně chodit alespoň 45 minut. Začněte klidně kratší procházkou a postupně čas prodlužujte. Procházku můžete nahradit jakoukoliv jinou pohybovou aktivitou, která vám dělá radost - plavání, fitness, squash, jízda na kole… 
  • Pokud se cítíte neustále unavení, nic se vám nechce a chybí vám energie, ztratíte rychle motivaci. Důvodem únavy může být nedostatek vitamínů a minerálů. V první řadě se zaměřte na jídelníček, postupně omezte sladká, tučná a nezdravá jídla. Každý den si dopřejte porci čerstvého ovoce a zeleniny a množství pomalu navyšujte. 
  • Pro okamžitý přísun vitamínů a minerálů je dobré sáhnout také po kvalitních doplňcích stravy, jako je značka Viridian či Puhdistamo. Levnější a méně kvalitní doplňky stravy jsou vyráběné ze surovin nízké kvality a mnohdy obsahují až z 50 % balastní látky, pojiva a lepidla. Vašemu tělu tak příliš neprospějí.
  • Pro každodenní podporu organismu aktivních či přetížených lidí doporučujeme High Five Multivitin a Multimineral Formula od značky Viridian s kvalitní směsí vitamínů a minerálů v chelátové formě. Při fyzické aktivitě je dobré suplementovat také vitamín D3, K, CMagnézium a Zinek, které se podílí na správném fungování imunity, zdraví kostí, snížení únavy a vyčerpání. 

 

Multivitamín a multiminerál Supersilné céčko  D-Ribóza Magnézium 
Multivitamín a multiminerál Supersilné céčko D-Ribóza Magnézium

 

3. Motivujte se rychlejšími výsledky

  • Pokud si v novém roce přejete zhubnout nebo začít sportovat a nabrat svalovou hmotu, rychlejší výsledky vás motivují k další aktivitě. Kvalitní doplňky stravy znásobí vaši snahu a přinesou rychlejší výsledky. 
  • Při nabírání svalové hmoty i při hubnutí je důležitý dostatečný příjem proteinů. Pokrýt zvýšenou potřebu bílkovin běžnou stravou nemusí být jednoduché. Doporučujeme proto do jídelníčku zařadit kvalitní doplňky stravy. Proteiny Puhdistamo z celozrnné rýže s přírodním aroma obsahují vysoký podíl BCAA a dalších esenciálních aminokyselin, které jsou důležité pro budování svalové hmoty. Pro rychlejší proměnu tuku ve svalovou hmotu je ideální také syrovátkový Whey Protein 4Slim, který obsahuje všechny důležité aminokyseliny.
Proteiny z celozrné rýže Syrovátkový protein Zelená káva s kokosem 
Protein z celozrné rýže Syrovátkový protein Zelená káva s kokosem
  • Zeštíhlení problematických partií můžete podpořit speciálními zeštíhlujícími gely. Volte spíše přírodní produkty, které vaše tělo nezatíží zbytečnou chemií. Zeštíhlující oleogel Mořské řasy Atok je ideálním pomocníkem při hubnutí a bojem s celulitidou. Na potíže s celulitidou, šetrnou péči o pokožku a hubnutí je výborný také panenský kokosový olej Purity Vision.
  • Když vás začne honit mlsná, zažeňte chuť na dortík nebo čokoládovou tyčinku zdravými dobrotami, které si můžete dopřát bez výčitek. Kešu oříšky v kokosu LeGracie jsou slazené čekankovým sirupem, mají snížený obsah sacharidů a spoustu vlákniny, takže vás zasytí na dlouhou dobu a pomohou nastartovat proces hubnutí. Svými účinky na podporu hubnutí je známá také zelená káva. Dopřejte si každý den Zelenou kávu s kokosem, která polaská vaše chuťové pohárky a zároveň nastartuje spalování tuků, dodá energii a upraví hladinu cukru v krvi. 
Kokosový olej Zeštíhlující oleogel Kešu oříšky v kokosu 
Kokosový olej Zeštíhlující oleogel Kešu oříšky v kokosu

 

4. Sestavte si plán

Je samozřejmé, že byste nejradši splnění svých předsevzetí dosáhli co nejdříve. Tak rychle to ale většinou nejde. Sestavte si plán s několika dílčími cíli a rozložte je v čase tak, abyste nebyli pod zbytečným tlakem. Pokud chcete zhubnout, postačí si vytyčit jako cíl maximálně 2-4 kila za měsíc. Rychlejší hubnutí stejně není příliš zdravé. 

5. Motivujte se za každý splněný cíl

Udělejte si radost a odměňte se za každý splněný cíl. Dodá vám to další motivaci a chuť do dalšího snažení. Kupte si nějakou drobnost - nový parfém, kosmetiku, zdravou dobrotu, něco pěkného na sebe nebo cokoliv jiného, co vás potěší. Fantazii se meze nekladou. 

6. Najděte si parťáka

Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne. Najděte si parťáka, se kterým se můžete vzájemně motivovat a podporovat ve splnění svých cílů. Vedle sebe byste měli vždy také někoho, kdo vás podpoří a povzbudí, pokud nepůjde vše podle plánu, a vlije do žil novou energii vždy, když začnete pochybovat nebo ztrácet motivaci.