+420 774 775 777
Košík je prázdný
Alpík.cz / Magazín / Zdravé opalování?

Zdravé opalování?

11.06.2018
A B

Blíží se doba dovolených a řada z nás se chystá za sluníčkem k moři. Ale nejen tam je slunce silné. I v našich končinách se před ním musíme chránit. Nebo ne?

Dovolená - pláž

Je pravda, že díky slunečnímu záření má naše tělo vitamín D. A ten je potřebný pro imunitu nebo silné kosti. Ale nic se nesmí přehánět, protože nadměrné slunění přináší poměrně velká zdravotní rizika.
A proto je zapotřebí se před pálícím sluníčkem chránit jak v zahraničí u moře, tak i u nás ve vnitrozemí.

Pokud bychom se nechránili, UVA záření, které proniká hlouběji pod pokožku by nám mohlo způsobit závažnější poruchy jako ztráta pigmentu nebo dokonce rakovinové bujení. UVB záření je „šetrnější“, jeho nadměrné přijímání způsobuje zarudnutí, vrásky a jiná akutní poškození kůže. Před negativními důsledky nadměrného opalování nás chrání různé opalovací prostředky. Tyto prostředky se dělí hlavně podle typu použitého UV filtru.

Jaký UV filtr?

Existují s chemickým UV filtrem nebo minerálním filtrem

Chemický filtr je organická sloučení, která proniká do pokožky a tam díky chemické reakci (přeměňují UV záření na teplo) chrání pokožku před poškozením. Nevýhodou těchto filtrů je, že vyvolávají alergické reakce a mají celou řadu dalších nežádoucích účinků na lidské zdraví. A samozřejmě při koupání se tyto látky smývají a dostávají se do vod, kde mohou poškozovat vodní organismy.

Minerální filtr –Vyrábějí se rozemletím minerálů ne jemný prach a ten vytváří bariéru na pokožce, která blokuje UV paprsky – odráží je. Tyto minerály nepronikají do těla a jsou zdraví neškodná, a to i pro naše nejmenší.

Pozor na nanočástice

Protože ochranné prostředky s minerálními filtry často vytvářejí na pokožce bílý film, a to se mnohým lidem nelíbí, začali někteří výrobci používat minerální nanočástice, které se lépe roztírají. Ale, také snadněji pronikají do kůže a mohou pak poškozovat kožní buňky. Proto jejich používání nedoporučujeme stejně jako chemické UV filtry.

Jaký sluneční faktor (SPF) si vybrat?

Experti na působení SPF uvádějí, že SPF 30 blokuje 97,4 % UVB záření, zatímco SPF 50 blokuje 98 %. Rozdíl je tedy velmi malý.

Procento ochrany před UVB paprsky
SPF 15 93 %
SPF 30 96,7 - 97,4 %
SPF 50 98 %
SPF 60 98,30 %

Velmi vysoké SPF může být někdy i nebezpečné. Lidé mají dojem, že jsou extrémně dobře chráněni a mohou tedy zůstat dlouho na slunci. Opalovací krémy jsou účinné jen tehdy, pokud jsou aplikovány hojně a často, a to bez ohledu na SPF. Vyšší SPF může také znamenat více nežádoucích složek.

Opalovací krémy ATTITUDE

Kanadská přírodní kosmetika a drogerie ATTITUDE vyrábí produkty šetrné k lidskému zdraví.

V opalovacím programu této značky najdete opalovací krémy pro citlivou a atopickou pokožku s minerálním filtrem v podobě oxidu zinečnatého určené pro dospělé, tak i pro děti. Pro ty, kteří mají velmi citlivou pokožku či alergie jsou vyráběné i bez vůně. Produkty jsou dermatologicky testované a obohacené o 1% zklidňujícího ovsa v koloidní podobě. Oves je celosvětově uznáván dermatology a odborníky jako složka, která nejen dokonale zklidňuje iritovanou pokožku, ale zároveň chrání přirozenou kožní bariéru.

Opalovací přípravky ATTITUDE mají certifikaci EWG ("Environmental Working Group"). Hlavním cílem neziskové organizace EWG je chránit zdraví lidí a životní prosředí. Pomáhá lidem lépe se mezi produkty orientovat a vybírat jen ty zdravé, bezpečné a šetrné k přírodě.

Opalovací prostředky ATITUDE a mnoho dalších přírodních opalovacích prostředků najdete v našem eshopu v kategorii Kosmetika -> Slunce a opalování