+420 774 775 777
Košík je prázdný
Alpík.cz / Magazín / Velký průvodce barvením vlasů hennou a přírodními barvami

Velký průvodce barvením vlasů hennou a přírodními barvami

12.10.2022
M H

Barvení vlasů rostlinnými barvami je čím dál populárnější. A není divu. Má totiž spoustu výhod - vlasy zůstávají zdravé, lesklé, silné, plné života a intenzivních barev. Zatím co chemické barvy vlasy poškozují, narušují jejich strukturu a často jsou příčinou nadměrného vypadávání, 100% rostlinné barvy naopak vlasy hloubkově vyživí, regenerují a podporují jejich zdravý růst i hustotu. 

Existuje celá škála šetrných přírodních produktů, které vám pomohou docílit vysněné barvy vlasů. Henna je pouze jednou z nich. Jak zvládnout přechod z chemického barvení k přírodním alternativám? Jak vybrat správný produkt, který splní vaše očekávání? To vše se dočtete v přehledném průvodci přírodním barvením vlasů.

Konvenční chemické barvy vs. přírodní barvy 

Zatím co 100% rostlinné barvy vlas obalí a chrání ho před poškozením, chemické barvy pronikají hluboko do struktury vlasů, a tím ji narušují. Po obarvení bývají vlasy viditelně křehčí, lámavější a mají větší sklon k vypadávání. Chemie nesvědčí ani pokožce hlavy a vlasovým váčkům. Po dalších aplikacích chemické barvy se klidně může vaše dříve krásná, hustá, dlouhá a zdravá hříva proměnit v nevzhledný a prořídlý chemlon. Lámavost, křehkost a vypadávání vlasů trápí stále více žen. Jednou z nejčastějších příčin potíží s kvalitou vlasů a nadměrným vypadáváním je barvení konvenčními barvami. Zhoršenou kvalitu vlasů vnímá většina žen, které používají chemické barvy.

Dalším závažným rizikem barvení chemickými barvami jsou alergické reakce. Nejčastějším spouštěčem alergií jsou látky označené ve složení výrobku jako PPD a PPT. Pokud se po nanesení barvy objeví zarudnutí pokožky, pálení očí, kopřivka, potíže s dýchání či kýchání, na chemické barvy raději zapomeňte. Příští aplikace barvy by klidně mohla skončit život ohrožujícím anafylaktickým šokem. Alergická reakce se může objevit kdykoliv, i když jste v minulosti při barvení neměla žádné potíže. Proto výrobci doporučují provést před každou aplikací barvy kožní test.

V případě rostlinných barev je riziko alergické reakce minimální. Pokud však trpíte alergiemi, kožní test se vyplatí také u rostlinných barev a henny. Alergie mohou vzniknout na cokoliv, i když jsou reakce na bylinky spíše vzácné.

 

Jak přejít z klasických chemických barev na přírodní barvení?

1. Zbavte vlasy stylingu, chemie a silikonů

Pokud přecházíte na přírodní barvení a péči, vyčistěte vlasy od zbytku syntetických přípravků, silikonů a stylingu. Silikony a styling vlas obalí a vytvoří film, který brání správnému navázání rostlinných barev. Barva po tomto filmu sklouzává, výsledek barvení nemusí být dokonale jednotný, nebo se může barva rychleji vymývat. Díky důkladné a hloubkové očistě dosáhnete dokonalého a rovnoměrného výsledku barvení. 

Vlasová maska Khadi pro hloubkové čištění s aktivním uhlím z amly vlasy vyčistí do hloubky a zbaví je nánosu silikonů i stylingu. Vlasovou masku můžete použít před barvením rostlinnými barvami či hennou, ale také pro pravidelný detox vlasů a vlasové pokožky. Šetrně vás zbaví přebytečného mazu i běžných nečistot, které na vlasech denně ulpívají.

Ideální je veškerou kosmetiku - od šampónu přes kondicionér až po závěrečnou péči vyměnit za 100% přírodní alternativu. Díky tomu si barva uchová nejdelší stálost a intenzitu. Pokud jsou vaše vlasy suché a poškozené předchozím chemickým barvením, vyzkoušejte přírodní reparační Elixír šampón růže Khadi. Ajurvédská receptura využívá sílu indických léčivých bylin a extraktu z růže k intenzivní regeneraci a oživení poškozených a suchých vlasů. Pro maximální efekt naneste před mytím vlasů reparační Vlasový olej růže Khadi a nechte ho alespoň 30 minut působit.

2. Dodržujte odstup od chemického barvení

Chemické barvy fungují na jiném principu než barvy přírodní. Proto je vhodné dodržet odstup od chemického barvení zhruba 2 týdny nebo alespoň 10 mytí. Před samotným obarvením doporučujeme provést testovací barvení na pramínku vlasů nebo vyčesaných vlasech, které vám zůstanou v kartáči. Budete mít jistotu, že vás nepřekvapí například příliš tmavý výsledek barvení. Pokud po testovacím barvení zjistíte, že je výsledný odstín příliš tmavý, zkraťte dobu působení nebo zvolte světlejší odstín barvy.

3. Postupujte přesně podle návodu

Stejně jako u chemických barev je u přírodního barvení důležité dodržet postup podle přiloženého návodu. Překročení doby působení v případě henny a jiných 100% rostlinných barev vlasům neuškodí. Barvící směs můžete nechat působit klidně několik hodin, abyste docílili výraznějšího regeneračního efektu. Výsledný odstín však bude pravděpodobně tmavší a intenzivnější.

Správný postup je nutné dodržet také při barvení šedivých či bílých vlasů. V některých případech je nezbytné dvoufázové barvení. V prvním kroku se provede takzvaná předpigmentace, například měděnou hennou Cooper, nebo speciálním předpigmentačním odstínem Color Prep. Teprve ve druhém kroku můžete nanést vybraný odstín.

Vlasová maska
HLOUBKOVÉ ČIŠTĚNÍ AKTIVNÍM UHLÍM Khadi
Vlasový olej Růže Reparace Khadi Rostlinná barva na vlasy COLOR PREP Khadi

 

Henna, krémové přírodní barvy nebo přelivy?

1. Henna, indigo, cassia, amla

Henna a další rostliny se v Orientu používají k barvení vlasů a regeneraci už od pradávna. Vybírat můžete z široké palety barev - od blond odstínů přes zářivě měděné, červené, hnědé až po černé. Čistá henna obarví vlasy do měděných tónů, proto jsou k henně přidávány další rostliny, jako je například indigo, amla, brahmi a další. Pro docílení zlatavých a blond barev se užívají nejčastěji směsi s cassii, které se přezdívá také bezbarvá henna. 

Při výběru rostlinných barev vsaďte na kvalitu. Levná henna z drogerie obsahuje mnohdy těžké kovy a další škodlivé látky. Rostlinné barvy na vlasy Khadi s certifikací BDIH - Kontrolovaná přírodní kosmetika vás zaručeně nezklamou. Všechny dostupné odstíny najdete v Khadi vzorníku barev. Mezi oblíbené a kvalitní značky henny patří také Henné Color, Ayumi, Hennedrog Marseille

POZOR: Pokud chcete dočasně vlasy ztmavit, ale do budoucna nevylučujete zesvětlení peroxidem, vyhněte se rostlinným barvám s obsahem indiga. Po aplikaci barev s rostlinou zvanou indigo vlasy není možné chemicky odbarvit, dokud kompletně neodrostou. Při kontaktu s peroxidem získávají vlasy barvené indigem zelený nádech. Pokud rády měníte image a uvažujete v budoucnu o zesvětlení vlasů peroxidem, pečlivě čtěte složení barev. Indigo obsahují nejčastěji barvy v hnědých a černých odstínech, ale i některé červené či mahagonové odstíny henny.

 

2. Krémové barvy s přírodním složením

Pokud dáváte před hennou přednost spíše krémovým barvám, které se přípravou a způsobem nanášení příliš neliší od konvenčních barev, vyzkoušejte krémové barvy s šetrným složením. Oproti konvenčním barvám obsahují pouze 3-5 % chemických látek, nejčastěji peroxid, bez kterého není možné vlasy zesvětlit. Neobsahují však PPD, PPT a další škodlivé chemické látky, které jsou častým spouštěčem alergických reakcí. 

Doporučit vám můžeme krémové barvy SanotintHennaPlus nebo Hairwonder, které se vyrábějí v mnoha trendy odstínech. 

3. Smývatelné přelivy

Lákají vás přírodní barvy, ale rády byste zatím jen nezávazně experimentovaly? Potom vsaďte na smývatelné přelivy. Značka Sanotint nabízí přelivy v bohaté škále trendy odstínů, které vydrží zhruba 5-6 umytí. Vyzkoušet můžete také šetrné tónovací šampóny a přelivy Henné Color.

Henné Color Hairwonder Šampony Henné Color

 

Jak na blond bez zbytečné chemie?

Protože 100% přírodní barvy neobsahují peroxid, není možné dosáhnout zesvětlujícího efektu či odbarvení. Blond odstíny henny slouží k regeneraci a oživení barvy přirozeně světlých nebo chemicky zesvětlených vlasů. Tmavé vlasy zesvětlit bohužel nedokážou. Dobrou zprávou je, že také v případě zesvětlování vlasů můžete eliminovat množství škodlivé chemie na naprosté minimum. Rozumnou alternativou jsou krémové barvy s více než 90 % přírodních látek. Vybírat můžete stejně jako u konvenčních barev z mnoha značek a odstínů - od světlé blond přes chladnou švédskou blond, zlatou blond, velmi světlou blondextra stříbrnou blond až po ultra blond. Vyzkoušet můžete také šetrný zesvětlovač Sanotint, který vlasy zesvětlí o 2-3 odstíny. 

Přírodní barvení vlasů zkrátka není žádná věda. Odlehčete svému tělu, vlasům i přírodě a vybírejte z mnoha variant přírodních barev na našem e-shopu Alpik.cz. Speciální kolekci přírodních barev na vlasy a vousy máme také pro muže.