+420 774 775 777
Košík je prázdný
Alpík.cz / Magazín / Testy opalovacích krémů odhalily ve složení rakovinotvorné látky a nedostatečnou UV ochranu: Na co si dát při výběru opalovací kosmetiky pozor?

Testy opalovacích krémů odhalily ve složení rakovinotvorné látky a nedostatečnou UV ochranu: Na co si dát při výběru opalovací kosmetiky pozor?

06.05.2024
M H

Podle testů americké organizace Environmental Working group 84 % ze 785 testovaných přípravků na opalování neposkytovalo dostatečnou ochranu před UV paprsky a navíc obsahovaly látky, které mohou vyvolat rakovinné bujení. Znáte rizika, která se pojí s nadměrným používáním opalovacích krémů, nebo s výběrem nevhodné opalovací kosmetiky? Zjistěte, jak při výběru opalovacího krému nešlápnout vedle, a jak pečovat o pokožku po opalování.

Jak (ne)používat opalovací krémy?

Nadměrné opalování urychluje stárnutí pokožky a podporuje tvorbu pigmentových skvrn. Spálení kůže navíc zvyšuje riziko rakoviny. Dermatologové proto nedoporučují delší pobyt na slunci bez použití kvalitního opalovacího krému. Pokud vybíráte krém s ochranným UV faktorem, je dobré mít na paměti jeden zásadní fakt – veškerá kosmetika, kterou si natřete na pokožku, může ovlivnit nejen zdraví vaší pokožky, ale i celého těla. Jaké mohou být dopady nevhodně zvolených opalovacích přípravků?

Dopady na lidské zdraví

Konvenční opalovací krémy zpravidla obsahují parabeny, silikony a další chemické látky, které našemu zdraví neprospívají. Ucpávají póry, zatěžují kůži, vyvolávají alergické reakce nebo dokonce obsahují látky, které mohou být pro organismus toxické.

Dopady na životní prostředí

Možné dopady na lidské zdraví nejsou jediným problémem chemických látek obsažených v opalovacích krémech. Koupáním v moři se s lidské kůže uvolní do moře až 16 tisíc tun opalovacích krémů – to má nedozírné dopady na podmořské ekosystémy. Syntetické UV filtry oxybenzoan a oktinoxát způsobují například postupné vymírání korálů.

Nedostatek vitamínu D

Opalovací krémy brání průniku UV paprsků. Tím znemožňují vstřebávání vitamínu D ze slunce přirozenou cestou. Není proto divu, že se část populace potýká s nedostatkem tohoto důležitého vitamínu. Vitamín D je důležitý pro správnou funkci imunity a zdraví kostí. Podle studií zároveň pomáhá předcházet rozvoji rakoviny kůže, prostaty, prsu či lymfatických uzlin. Dobře zvažte, jestli je nutné nanášet opalovací krém i při krátkodobém pobytu venku.

 

 

Jak vybrat kvalitní opalovací krém?

Při výběru čtěte pozorně etiketu výrobku a snažte se vybírat opalovací krémy bez zbytečné chemie. Přírodní UV filtry tvoří minerální částice (obvykle rozemleté nerosty), které zůstávají na povrchu těla a vytvářejí ochrannou barieru. Nepronikají do kůže, neucpávají póry a neovlivňují život v podmořském světě.

V Alpiku jsme pro vás otestovali 100% přírodní opalovací řadu Alphanova, která je šetrná k pokožce i přírodě a zároveň spolehlivě chrání před škodlivým působením UV paprsků i spálením kůže. Neobsahuje syntetické filtry, konzervanty ani parabeny a navíc je v bio kvalitě. Řada obsahuje hned několik produktů s různým stupněm ochrany – SPF 15, SPF 30SPF 50+ a speciální řadu pro rodinypro děti a miminka.

 

Opalovací krém ve spreji SPF 15 Alphanova Opalovací krém ve spreji SPF 30 Alphanova Opalovací krém SPF 50+ Alphanova

 

SOS péče pro spálenou pokožku

A co když to s pobytem na sluníčku přeženete a zapomenete se namazat opalovacím krémem? Nebo podceníte první jarní sluníčko? Podrážděnou či spálenou pokožku po opalování zklidní kosmetika s obsahem aloe vera, které je bohaté na vitamíny A a E. Ulevit může také při příznacích solární alergie. Zamilujete si chladivý efekt aloe, který vám poskytne okamžitou úlevu – pokud dáte gel před použitím na chvíli vychladit do ledničky, chladivý efekt se znásobí. Aloe je známé také svými regeneračními a hydratačními schopnostmi. Proto se vyplatí mít kosmetiku s aloe vera v domácí lékárničce.

Vyzkoušet můžete třeba Bio Zklidňující Aloe gel Purity Vision obohacený o extrakt ze sladkovodní řasy spiruliny, která pomáhá pokožku chránit před okolními vlivy a podporuje její regeneraci.

 

TIP: 6 důvodů, proč používat kosmetiku s aloe vera

 

Zklidňující Aloe vera gel Purity Vision Krém ve spreji pro děti SPF 50 Alphanova Opalovací krém pro miminka SPF 50 Alphanova

 

A co když nemáte kosmetiku s aloe vera po ruce? Vyzkoušejte osvědčený recept z jižanských zemí – na spáleniny přiložte obklady z vychlazeného jogurtu či tvarohu. Obklad nechte působit 15 minut a potom se osprchujte. Kyselina mléčná pomáhá zklidnit zarudnutí a uleví od bolesti.

Ideálním receptem je však pokožku před spálením chránit. Každé spálení pokožky zvyšuje riziko rakoviny kůže. Zrádné může být především jarní slunce, které zatím příliš nehřeje, a proto na slunci vydržíme delší dobu než za parného léta. Kůže je ale po zimě citlivá, a proto to s pobytem na slunci bez použití UV ochrany nepřehánějte. Čas strávený na přímém sluníčku postupně prodlužujte, aby si kůže na působení sluníčka po zimě zvykla. Snažte se také vyhýbat slunění mezi 11. a 15. hodinou, kdy je intenzita slunečního záření nejvyšší.