+420 774 775 777
Košík je prázdný
Alpík.cz / Magazín / Přírodní kosmetika: Proč se vyplatí číst etikety?

Přírodní kosmetika: Proč se vyplatí číst etikety?

16.03.2016
A B
kosmetika, Weleda

Svým způsobem je teď in zajímat se o složení potravin i kosmetiky a hledat co nejvíc přírodní a bio produkty. Ale opravdu to k něčemu je? Nejde jen o marketingový tah

Přírodní kosmetika: Proč se vyplatí číst etikety?

 

Na Prima ŽENY vyšel tento hezký článek našeho partnera v bio kosmetice Weleda.

 

Svým způsobem je teď in zajímat se o složení potravin i kosmetiky a hledat co nejvíc přírodní a bio produkty. Ale opravdu to k něčemu je? Nejde jen o marketingový tah?

 

Nejdřív ze všeho bychom si měli ujasnit, co je to přírodní a bio kosmetika. Není to totiž to samé.

Bio kosmetika je pravá přírodní kosmetika bez syntetických složek, která navíc obsahuje minimálně 95 procent bio složek. Tedy takových, které pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo z certifikovaného ekologického sběru ve volné přírodě.

S pojmem přírodní kosmetika je to složitější. Mělo by se jednat o kosmetiku, která obsahuje pouze přírodní složky. Bohužel zákon umožňuje za přírodní kosmetiku považovat i výrobky, které obsahují pouze zlomek přírodních složek. „Může se dokonce stát, že ‚přírodní‘ kosmetický produkt je plný syntetických složek a obsahuje například jen 1 procento přírodních složek. A už vůbec si nemůžeme být jistí, jestli produkt neobsahuje pro pokožku špatně absorbovatelné minerální oleje, škodlivé PEG složky, hliníkové soli, atd.,“ říká Jana Zajíčková ze společnosti Weleda.

 

Sledujte certifikáty

Pokud tedy chcete mít jistotu, že si kupujete skutečně přírodní krém, musíte se naučit orientovat v certifikátech. Když už totiž firmám stojí za to vyrábět pravou přírodní kosmetiku, investují energii i do získání certifikátů, které to prokážou.

Certifikátů existuje celá řada. Mezi ty nejvýznamnější patří NaTrue, BDIH, CharteCosmetique BIO či EcoCert. „Dále se můžeme setkat například s označeními Fairtrade, Vegan, Leaping Bunny Cruelty Free International,“ doplňuje Zajíčková.

Nahlédněte do zahrad, kde se pěstují podle zásad biodynamického zemědělství ty nejkvalitnější rostliny s vysokou vitalitou a plné účinných látek, z kterých se pak vyrábí přírodní kosmetika:

 

Co v pravé přírodní kosmetice nikdy nenajdete?

 

Díky certifikátům nemusíte podrobně číst složení toho kterého výrobku a navíc máte jistotu, že produkty nebyly testované na zvířatech. Pravá přírodní kosmetika nikdy neobsahuje žádné syntetické složky – konzervanty, parfemaci, barviva ani silikony.

Nenajdete v ní ani ropné deriváty, jako jsou minerální oleje, parafín nebo vazelína či geneticky modifikované složky, PEG deriváty (deriváty polyethylenglykolu), parabeny, těžké kovy, SLS (sodiumlauryl sulfát).

Všech těchto syntetických látek je přitom běžná kosmetika plná. Třeba silikony krásně vyhladí vlasy i pleť. Jenže při dlouhodobém používání vlas obalí a ten se pak snadno láme. Navíc silikony nepropustí výživné látky. Minerální oleje zase ucpávají póry a způsobují ekzémy a akné.

Pozitiva přírodní kosmetiky

Díky tomu, že neobsahuje chemické látky, které mohou pleť dráždit a vést až k alergickým reakcím, je tato kosmetika šetrná k pokožce. Všeobecně ji pleť lépe snáší, i když se alergická reakce pochopitelně vyskytnout může, stejně jako u konvenční kosmetiky.

„Kůže je největším orgánem lidského těla a vstupní branou do organismu. Je známo, že vše, co na ni naneseme, se vstřebá dovnitř. Běžná kosmetika obsahuje syntetické látky, které pokožka nemusí umět zpracovat. Navíc se tyto látky mohou dlouhodobě hromadit v tkáních a mohou po čase přinášet zdravotní problémy. Přírodní kosmetika žádné takové škodlivé látky neobsahuje. Je to takový trenér pro pokožku – učí ji, aby se dokázala sama ubránit před nepříznivými vlivy, aby si stále uměla vytvářet například kolagen a elastin a nebyla závislá na dodávání těchto složek zvenku,“ přibližuje Jana Zajíčková z Weledy.

Dnes už je naštěstí na českém trhu k dostání mnoho značek přírodní kosmetiky, takže pokud se pro tento způsob péče o své tělo rozhodnete, máte z čeho vybírat. Mezi ty nejznámější patří Weleda, Lavera, Dr. Hauschka, Saloos, NobilisTilia, Botanicus, Cannaderm nebo SynCare.