+420 774 775 777
Košík je prázdný
Alpík.cz / Magazín / Objevte kouzlo aromaterapie

Objevte kouzlo aromaterapie

25.10.2018
A B
Aromaterapie

V dnešní uspěchané, stresující době je aromaterapie jako dar z nebes. Aromaterapie je jedním z oblíbených druhů alternativní medicíny, která nás navrací zpět k přírodě využíváním jejího nenahraditelného bohatství pro léčbu pomocí vůní. Užívá éterické oleje rostlin pro obnovu rovnováhy organismu a pro posílení fyzické i psychické stránky člověka, ať už se jedná o dítě, dospělého nebo seniora. Aromaterapie je cenově dostupná, časově nenáročná léčba, která myslí na vaše zdraví a navíc vám nádherně provoní váš domov.

A co to aromaterapie vůbec je?

Každá rostlina, strom či keř má ve svých květech, semenech, listech, kořenech či kůře kapičky vonných látek, zvané éterické oleje, esenciální oleje nebo silice. Tyto oleje se pak využívají v aromaterapii působením na náš čich. Čich je náš nejcitlivější smysl. Jde vlastně o fyzikálně-chemický smysl, vůni cítíme jen při bezprostředním kontaktu molekul vonné látky s našimi čichovými receptory. Ty vysílají signály do mozku, který pak na ně reaguje a může vyvolat impulsy. S čichovými nervy je totiž spojená jak intelektuální, tak analytická část mozku. Molekuly silic vstupují vdechnutím do plic a odtud se jejich účinné látky dostávají do tkání, lymfy, krevního oběhu a svalstva. Tato „léčba vůní“ má vliv na fyzickou i psychickou pohodu, éterické oleje mají účinek na imunitní systém, zlepšují akutní i chronické stavy, mají vliv na nervovou soustavu, jejich nádherně vůně umí navodit příjemné pocity.

Před tím, než s aromaterapií začnete, je důležité pečlivě stanovit diagnózu, pro správnou léčbu vašich příznaků, při koupi dané vůně nebo směsi si všímejte, zda jsou oleje 100% přírodní.

Aromaterapie

 

Možnosti využití aromaterapie

Éterické oleje či směsi éterických olejů můžete užívat při masážích, kdy se jemné dotyky spojí s vůní z bylin a aromatické látky pronikají přes kůži přímo do krevního a lymfatického oběhu a výrazně pomáhají při psychosomatických problémech.

Další příjemnou alternativou jsou koupele, kde účinné látky vstupují do těla jak dechem, tak pokožkou, a s vaší běžné koupele se tak stane oáza klidu pro vaše tělo, mysl i duši.

Éterické oleje se také mohou přikládat na postižená místa jako obklad, pomáhají při kloktání a inhalaci.

Velmi oblíbené jsou aromalampy, uvolňující esenci vonného oleje, éterického oleje nebo směsi éterických olejů pomocí klasické čajové svíčky, nebo difuzéry, které kombinují blahodárné účinky aromaterapie a zvlhčování vzduchu.

Vonné tyčinky umí vynikajícím způsobem vyčistit, osvěžit a provonět vzduch a navodit tak radost, pohodu a vnitřní klid. Díky vonným tyčinkám se navíc můžete vrátit v čase, kdy bylo vykuřování tradičně používáno pro světské účely nebo při náboženských rituálech všeho druhu již před několika tisíci lety, kdy si lidé všimli, že vůně rostlin a dřevin se nápadně liší, ale také jejich účinky na psychiku a zdraví jsou různé.

Modernější variantu zastupují svíčky, vyrobené z čistě přírodních vonných esencí na bázi éterických olejů, které velmi snadno provoní váš domov a vytvoří pozitivní atmosféru, založenou na blahodárných účincích aromaterapie.

Praktickým aromaterapeutickým olejem, který můžete využít kdykoliv a kdekoliv i mimo domov, je aroma roll-on, jenž se aplikuje přímo na poraněná místa nebo pulsní body, zápěstí, spánky a krk.

Na každý zdravotní problém či potíže platí jiná vůně, příště se podíváme na účinky jednotlivých vůní, abychom vám usnadnili výběr správného éterického oleje. Pak už jen zbývá vybrat si formu užití aromaterapie, která je vám nejbližší a zhluboka vdechovat vůni přírody, pro dokonalou harmonizaci těla i duše.

 

Ucelený sortimen aromaterapie na Alpíku nejdete ZDE.