Oblíbené články
10 přírodních receptů na kašel a nachlazení
Kdy a proč začít užívat kolagen?
Naplňte svoje bříška bez zbytečných výčitek!
7 kroků ke správnému mytí vlasů
Umývání vlasů je rutinou, které se nikdo z nás nevyhne. Věděli jste, že existuje způsob, jak je správně mýt a poskytnout jim tak maximální péči? Zkombinujte přírodní kosmetiku s následujícími kroky a buďte o kus blíž ke krásným vlasům!
Krok 1: Vlasy důkladně pročešte.
Ještě dříve, než vůbec začnete s procesem mytí vlasů, vezměte kartáč a vlasy pročešte. Nejen že tím redukujete množství vlasů, které by se mohly usadit v odpadu, ale usměrňujete tak i krevní oběh ve vlasové pokožce.
Krok 2: Začněte s oplachováním.
Před použitím šamponu je třeba vlasy důkladně umýt, aby se voda dostala na každé místo pokožky hlavy. Umývejte je pouze teplou vodou, a to hned z několika důvodů. Teplá voda napomáhá otevření kulikulů (vrchní část vlasu), dále dochází ke ztrátě veškerých nečistot a vlasová pokožka může lépe absorbovat olejovou složku z kondicionéru.
Doporučení: pokud máte možnost, je vhodné vlasy mýt filtrovanou vodou, díky čemuž budou čistější a jemnější.
Krok 3: Děkuji, šampon ne, raději kondicionér!
Ano, slyšíte dobře. Pokud máte vlasy dlouhé alespoň pod ramena, naneste malé množství kondicionéru do dlaní a jemně jej vmasírujte pouze do konečků. Na trhu naleznete velké množství těchto přípravků, použijte ale kondicionéry chránící vlasy před jejich roztřepením. Díky tomu budou lesklejší, hladší a dostatečně chráněné.
Krok 4: Konečně přichází na řadu šampon.
Vezměte si menší množství šamponu, přidejte k němu pár kapek vody a lehce promněte v rukách. Voda způsobí, že šampon bude lépe pěnit. Použijte takový, který je vhodný k vašemu typu vlasů. Nejlépe na jeho strukturu působí šampony s přírodními výtažky jako například z kokosu, mořské řasy či aloe. Jednoduše řečeno, žádná chemie! Poté jej jemně naneste nejdříve ke kořínkům. Soustřeďte se zejména na oblast zátylku a masírujte do doby, dokud nevznikne pěna. Vyhněte se krouživým pohybům, mohly by se vám vlasy nepříjemně zamotat. Dále pokračujte po celé jejich délce, ovšem pozor! U dlouhých vlasů není potřeba nanášet šampon až po konečky. Vlasy nejblíže pokožce jsou nejmladší, a proto nejvíc mastné, kdežto konečky jsou zpravidla starší a sušší. Šampon by je tak mohl ještě více vysušovat.
Krok 5: Šampon opláchněte
- hned, jakmile se na hlavě vytvoří dostatečné množství pěny. Vlasy myjte teplou vodou a na konci vymačkejte přebytečnou vodu. Obvykle stačí jedna dávka šamponu, pokud by byly ale vlasy silně znečištěné, proces opakujte.
Krok 6: Sáhněte opět po kondicionéru.
Přiměřené množství naneste rovnoměrně po celé délce vlasů. Vyhněte se kořínkům, pokožka hlavy si u nich sama vytváří přírodní oleje. Nechte působit asi 4 minuty. Čím déle kondicionér působí, tím více je vlasem absorbován. Vhodné je nanést rostlinný přírodní balzám, díky kterému budou vlasy měkké a budou se snadno rozčesávat.
Krok 7: Chladivý šok.
A jsme u konce! Po uplynutí doby působení kondicionér smyjte, tentokrát k tomu použijte studenou vodu. Chladnější voda totiž kulikuly na vlasech uzavře a ten tak udrží potřebnou vlhkost. Výsledným efektem budou lesklejší vlasy. Dbejte na důkladném vymytí kondicionéru – jinak budou vypadat na pohled ochable a mastně.
Zlatá rada na konec:
Jednou týdně dopřejte vašim vlasům zaslouženou regeneraci a naneste na ně rakytníkovou masku, díky které budou hydratovány a maska je zanechá jemnější a zdravější. Napomůže také ke tvorbě kreatinu, který vlasům dodá tu správnou pevnost a lesk. A nezapomeňte, po jejím nanesení vlasy pročešte hřebenem až ke konečkům. Maska se tak dostane všude, kam je zapotřebí.