+420 774 775 777
Košík je prázdný
Alpík.cz / Magazín / 2 tipy, jak dostat močovou inkontinenci pod kontrolu

2 tipy, jak dostat močovou inkontinenci pod kontrolu

10.06.2022
M H

Inkontinence znepříjemňuje každodenní život milionům lidí jakéhokoliv věku. Nejde přitom jen o nechtěný únik moči, často se přidávají další potíže, jako jsou opruzeniny, ekzémy, infekce nebo nepříjemný zápach. Pacienti o svých potížích neradi mluví a často se nesvěří ani svému lékaři. Není přitom důvod ke studu. Přečtěte si, proč inkontinence vzniká a jak ji dostat pod kontrolu.

Inkontinence není doménou seniorů

Močová inkontinence postihuje ženy i muže v každém věku. Častěji se však vyskytuje u žen, a to nejen po šedesátce. Velkou zátěží pro svaly pánevního dna je totiž těhotenství a porod. Během těhotenství působí na svaly pánevního dna tlak zvětšující se dělohy. Při vaginálním porodu pak dokonce může dojít k poškození svalů pánevního dna a rozvoji inkontinence. Začínat může nenápadně jako únik malého množství moči při kýchání, kašli, smíchu, běhání, skákání nebo zvedání těžších břemen.

Další zátěžovou zkouškou je pro ženy menopauza. V důsledku hormonálních změn dochází ke snížení citlivosti urogenitálního traktu. Vliv má také celkové stárnutí organismu, genetika, nadváha a obezita nebo poškození nervového systému. U mužů je častou příčinou nezhoubné zbytnění prostaty.

Příznaky inkontinence

Inkontinenci byste měli začít řešit už od prvních příznaků. Nebojte se o tom promluvit se svým lékařem. Je však několik možností, jak si můžete pomoci sami.

1. Vsaďte na kvalitní inkontinenční pomůcky

Kvalitní inkontinenční pomůcky zabrání znečištění prádla, nepříjemnému zápachu, ale i dalším potížím, jako jsou opruzeniny, podráždění pokožky či ekzém. Pokud je únik moči větší, použijte inkontinenční pleny. 

V případě lehčích potíží sáhněte po inkontinenčních vložkách Eco by Naty. Jsou o poznání savější než klasické menstruační vložky a skvěle pohlcují pachy. Spolehnout se můžete na naprostou diskrétnost, snadno se totiž skryjí pod jakýmkoliv oblečením. Díky šetrnému složení z přírodních materiálů jsou vhodné a pohodlné i při každodenním použití. Neobsahují chemikálie, umělou hmotu, latex, parfemace a nejsou bělené chlórem. Nemusíte se proto obávat podráždění kůže, alergií či ekzému. Jako bonus jsou 100% rozložitelné, a to včetně obalů. Stejnou kvalitou a přírodním složením vám poslouží inkontinenční vložky NatraCare

Pro pocit svěžesti a čistoty během dne používejte intimní vlhčené ubrousky Aloe I provenzali. Obsahují gel z aloe vera a prebiotikum inulin, které pomáhá udržovat rovnováhu pokožky i vaginálního prostředí. Jsou vyrobené ze 100% přírodních materiálů, neobsahují těžké kovy, parabeny ani SLS.

Dámské ECO inkontinenční vložky - mini Naty 20 ks Inkontinenční vložky Plus NatraCare 16 ks Intimní ubrousky Aloe I provenzali 12ks

 

Pokud doma pečujete o inkontinentní osobu, oceníte také pogumovaný chránič matrace a likvidátor pachů Alp, který se používá ve zdravotnických zařízeních a sociální péči. Alp můžete nastříkat do použitých plen a zamezíte tak šíření zápachu z odpadkového koše. Je ideální také pro ošetření potřísněných matrací nebo chráničů matrací, čalounění, koberců a lůžkovin. Perfektně neutralizuje zápach toaletních křesel, bažantů nebo sběrných nádob na moč. Alp můžete použít i k osvěžení ovzduší. Vybrat si můžete hned z několika přírodních vůní, kterou jsou vhodné i pro alergiky. 

 

2. Začnete s posilováním svalů pánevního dna 

Speciální vložky a pleny jsou báječným pomocníkem. Dodají vám pocit pohodlí a bezpečí, samotný problém s únikem moči ovšem neřeší. Mnoho žen se mnohdy ze studu rozhodne problém vytěsnit a zvolí nejpohodlnější cestu –⁠ doživotní užívání inkontinenčních pomůcek. To je ovšem obrovská škoda. Existuje účinné řešení inkontinence, které spočívá v pravidelném cvičení pro posílení svalů pánevního dna. 

Ke cvičení můžete využít venušiny kuličky, ideálně ze zdravotně nezávadného lékařského silikonu. Ačkoliv dříve byly známé spíše jako sexuální pomůcka, díky pozitivním účinkům na posílení pánevního dna jsou stále oblíbenější jako pomůcka zdravotní. Pravidelné cvičení začněte s kuličkami o nižší váze a cvičte každý den 20-30 minut. Jakmile se svaly trochu zpevní, můžete vyzkoušet kuličky s vyšší váhou. Jako bonus si vychutáte také kvalitnější sexuální prožitky, protože spolu s posílením svalů pánevního dna se zvýší také vnímavost ve vaginální oblasti.

Báječná je také jóga na posílení pánevního dna a Keglovy cviky. Na internetu najdete spoustu videí, která vám se správnými cviky pomůžou. Navštívit můžete také fyzioterapeuta. Po vyšetření vám doporučí správný postup terapie. Fyzioterapeuté radí začít s posilováním pánevního dna nejlépe už před těhotenstvím. Tím následné riziko poporodních potíží snížíte na minimum.

Cviky pro posílení pánevního dna

Pokud inkontinencí trpíte, odhoďte zbytečný stud a pojďte se s problémem poprat! Nakupujte diskrétně zdravotně nezávadné a ekologické inkontinenční pomůcky na e-shopu alpik.cz a vrhněte se do cvičení!