+420 774 775 777
Košík je prázdný
Alpík.cz / Magazín / Eko plenky versus konvenční plenky: Znáte největší rozdíly?

Eko plenky versus konvenční plenky: Znáte největší rozdíly?

04.05.2022
M H

Jednorázové plenky šetří čas, a to je obzvlášť pro novopečené maminky veliká pomoc. Žádné namáčení, praní a složité vyvařování jako u látkových plen. Proto jsou pro většinu maminek jednorázové plenky jasnou volbou. Jak ale z široké nabídky vybrat ty nejlepší, které udrží zadeček vašeho děťátka v suchu a pohodlí bez podráždění, opruzení a nebezpečné chemie? Vyplatí se pořídit ekologické plenky? Podívejte se na srovnání eko a konvenčních plen.

Chemie v plenkách

Konvenční jednorázové plenky obsahují chlor, latex nebo parfémy, které často jemnou dětskou pokožku dráždí. Nejedna maminka pak musí řešit opruzení, nepříjemné vyrážky nebo ekzém. A to není zdaleka vše. 

Při bělení plen chlórem vznikají toxické, karcinogenní látky zvané dioxiny. Ty jsou pro zdraví vašeho děťátka potenciálním rizikem. Dioxiny totiž mohou měnit chování endokrinního systému. Jsou zdravotním rizikem pro nervový i reprodukční systém a poškozují funkci jater. Podle odborníků mohou být dioxiny také jedním z faktorů, které se podílí na rozvoji astmatu. Faktem zůstává, že dětí s poruchami hormonálního systému, astmatem a mladých párů, které trápí problémy s početím, neustále přibývá. Všudypřítomná chemie má na zdraví člověka velmi negativní vliv.

V konvenčních plenkách najdete také těkavé organické sloučeniny, jako je toluen, xylen, ethylbenzen nebo dipenten. Mohou podráždit sliznice, způsobit bolesti hlavy, poškození jater, ledvin a centrálního nervového systému. Podle některých odborníků mohou být rakovinotvorné.

Ani bavlna obsažená v konvenčních výrobcích nemusí být neškodná. Může obsahovat zbytky herbicidů a pesticidů. To se vám u certifikovaných ekoplenek Moltex & Nature nestane. Prochází pečlivou kontrolou na přítomnost nežádoucích látek, neobsahují chlór, latex, parfemaci ani jiné alergizující či rizikové látky.

Alergie, opruzeniny z plenek

Alergie, ekzémy, opruzení

Pokud chcete minimalizovat riziko podráždění, ekzémů, alergií a mnoha dalších zdravotních potíží, sáhněte po ekologických hypoalergenních plenkách. K výrobě eko plenek se používají přírodní suroviny, jako je organická bavlna, kukuřice nebo cukrová třtina.

Do porodnice a pro období šestinedělí doporučujeme plenky Newborn Naty 2-5 kg. Potěší vás certifikovaný přírodní materiál i veselé motivy. Jak děťátko poroste, můžete plenky značky Eco by Naty měnit za větší. Do porodnice si nezapomeňte přibalit také vložky Organyc pro maminky po porodu. Protože i u konvenčních hygienických potřeb, jako jsou vložky a tampóny, se k bělení používá chlór, jehož vedlejším produktem jsou dioxiny. Toxické látky se přes mateřské mléko mohou dostat až k miminku.

Pro batolata jsou ideální natahovací plenkové kalhotky Junior Naty 12-18 kg, díky kterým hravě přebalíte i malého neposedu. Pokud dáváte přednost klasice ve formě lepících pásků, doporučujeme ekologicky šetrné plenky Bio Babby.

Dětské plenky  Eco by Naty 2-5 kg Mateřské vložky Organyc Eko plenky Bio Babby 3-6 kg Moltex plenky 2-4 kg

 

TIP ALPÍKU: Abyste eliminovali zápach plen v odpadkovém koši, stříkněte na plenku nebo do koše přírodní Likvidátor pachu ALP pro domácnosti. Likviduje pachy nejen z odpadkových košů, ale také z vaření, lednice, toalety a provoní domácnost svěží vůní bez zbytečné chemie. Likvidátor pachu ALP Domácnost

 

Zátěž pro životní prostředí

Konvenční plenky se v přírodě rozkládají až 400 let. Za 2 roky používání je průměrná spotřeba na 1 dítě okolo 4000 plenek. To je zhruba 1 tuna odpadu! Ekologické plenky jsou obvykle složené z 50-60 % z biologicky odbouratelných surovin. Celá plenka se v přírodě rozloží za 2-4 roky. Eko plenky Pure & Nature mají vnitřní vrstvu ze 100% přírodních materiálů a navíc se k jejich výrobě používají výhradně obnovitelné zdroje energie.

Dětské pleny - udržitelnost

Nepodceňujte vlhčené ubrousky

Nevhodné plenky nejsou pro miminko jediným rizikem. Řada maminek využívá v rámci běžné denní hygieny také vlhčené ubrousky. Jsou praktické pro rychlou očistu při výměně plenky, nebo k omytí ručiček nebo pusinky po snědení příkrmu. 

Podle testu MF dnes je s konvenčními vlhčenými ubrousky potřeba zacházet obezřetně. Obsahují totiž mix chemických látek, parfemací a potenciálních alergenů, které zdraví vašeho děťátka rozhodně neprospívají. Přes kůži se tyto látky dostávají do těla a podle toxikologa Jiřího Patočky z Jihočeské univerzity představují zdravotní riziko. V laboratoři dokonce u 14 z 18 testovaných vzorků objevili dráždivý fenoxyetanol. Jeho použití není zakázané, ale může při kontaktu s kůží vyvolat akutní dermatitidu. 

Pokud si chcete dopřát komfort bez kompromisů, sáhněte po ekologických alternativách. Dětské čistící ubrousky Organic ze 100% bio bavlny nejsou bělené chlórem, neobsahují parfemaci, kovy, plast ani jiné nebezpečné látky. 

Ze 100% celulózy vyrábí ubrousky eko značka Attitude. Tyto ubrousky jsou hypoalergenní, neobsahují chlór, parfemaci, ftaláty, umělé konzervanty ani parabeny. K plenkám Eco by Naty můžete dokoupit přírodní vlhčené ubrousky pro citlivou pokožku ze stejné ekologické řady. 

Zatímco konvenční výrobky potřebují k rozložení zhruba 100 let, ekologické vlhčené ubrousky se v přírodě rychle odbourají. Jsou vhodné také ke kompostování na zahradě. A to už jsou pádné důvody, proč žít EKO.

Dětské vlhčené ubrousky Organyc Vlhčené ubrousky bez vůně Attitude Vlhčené ubrousky pro citlivou pokožku Eco by Naty